Kingston przedstawia SSDNow V310 o pojemności 960 GB. WD i Seagate inwestują w duże dyski HDD

Kingston przedstawia SSDNow V310 o pojemności 960 GB. WD i Seagate inwestują w duże dyski HDD

Kingston przedstawia SSDNow V310 o pojemności 960 GB. WD i Seagate inwestują w duże dyski HDD
Redakcja
22.07.2014 12:37, aktualizacja: 22.07.2014 14:27

Dyski SSD powoli, acz stopniowo wypierają z domowych komputerów tradycyjne talerzowce, przynajmniej jeżeli chodzi o nośnik na którym umieszczamy system operacyjny i aplikacje. Ciągle problemem jest stosunkowo niewielka pojemność takich dysków, jak również ich wysoka cena. Kingston właśnie wypuścił na rynek pamięć o pojemności aż 960 GB, która co prawda nie jest najszybsza, niemniej cenowo powinna okazać się dla wielu osób dobrym wyborem. Seagate i WD inwestują z kolei w dyski-giganty dla rozwiązań profesjonalnych.

Najnowszy Kingston SSDNow V310 jest według zapewnień producenta dziesięciokrotnie szybszy niż tradycyjny dysk talerzowy o prędkości obrotowej 7200 RPM. W nowym modelu zrezygnowano z kontrolera SandForce, zastępując go układem Phison 3108. Dysk pracuje w standardzie SATA 3.0, dla danych skompresowanych zapewnia transfery na poziomie 450 MB/s przy odczycie i zapisie (wyniki mierzono w ATTO). Dla danych których nie da się kompresować jest to natomiast 500 MB/s dla odczytu i 440 MB/s dla zapisu (mierzono w AS SSD i CrystalDiskMark). Dobrze, że firma uczy się na błędach i teraz pokazuje jasno, czego można spodziewać się po dysku. Wyniki pomiarów wartości IOPS to maksymalnie 40 000 dla odczytu i 20 000 dla zapisu. Bez rewelacji, bo pod względem ilości operacji lepiej wypada testowany przez nas Crucial MX100, ale nie jest też źle.

Dysk SSD 960 GB: zmieści wszystkie dane, jakie masz | Kingston V310 SSDNow

Firma nie ukrywa, że nowy przedstawiciel serii SSD jest skierowany na rynek budżetowy i entry-level. Jego atutem jest przede wszystkim duża pojemność, która może pozwolić zupełnie zastąpić dysk HDD. Choć transfery i IOPS nie są najwyższe i wielu konkurentów jest lepszych, nadal jest to pamięć SSD o bardzo krótkim czasie dostępu. To jest natomiast najważniejsze i odpowiada za wrażenie usunięcia wąskiego gardła, które wcześniej trapiło komputer wyposażony w talerzowca. Producent udziela na dysk trzyletniej gwarancji. Nie powinno to być problemem, bo deklarowana wytrzymałość to aż 2728 TB zapisów – jak określa to producent, cały dysk możemy dziennie zapisywać ponad 2,5-krotnie w całym czasie gwarancji. Oczywiście w ramach wyposażenia otrzymamy stosowne adaptery i przejściówki. Cena dysku na razie nie jest znana.

Inny pogląd na dyski mają firmy Seagate i WD. Te co prawda powoli wchodzą na rynek SSD, niemniej cały czas skupiają się na tradycyjnych dyskach HDD. Western Digital zaprezentowało w ostatnim czasie nowe talerzowce z serii RED o pojemności do 6 TB. Są one przeznaczone do urządzeń typu NAS i serwerów plików, choć skorzystać z nich będą mogli także odbiorcy domowi. Cena za model o pojemności 5 TB to 249 dolarów, za 6 TB przyjdzie nam zapłacić 299 dolarów, oba posiadają trzyletnią gwarancję. Dodatkowo dostępne będą również dyski z serii Red Pro o pojemnościach 2, 3 i 4 TB, na które producent udziela pięciu lat gwarancji.

Jeszcze większe dyski oferuje Seagate, który wprowadził na rynek potwora o pojemności aż 8 TB. Tego typu nośniki są najlepszym wyborem w sytuacjach, gdzie największe znaczenie ma pojemność, sama szybkość działania nie jest już taka istotna i SSD stają się cenowo zupełnie nie do zaakceptowania. Nie wiadomo ile dokładnie będzie kosztował ten model. Już wersja 6 TB kosztowała niemało, bo aż 600 dolarów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to dyski do zastosowań profesjonalnych, które cechują się większą odpornością na awarie. Samo Seagate pomimo inwazji SSD ma się bardzo dobrze, ostatnio opublikowane wyniki finansowe tej firmy mówią o wysokich przychodach. O ile więc pamięć półprzewodnikowa przejmuje klientów indywidualnych, o tyle HDD nadal mają ogromne poparcie ze strony dużych firm.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)