Kochasz grać w stare gry na CD? Zastanów się przed instalacją Windowsa 10

Kochasz grać w stare gry na CD? Zastanów się przed instalacją Windowsa 10

Kochasz grać w stare gry na CD? Zastanów się przed instalacją Windowsa 10
18.08.2015 10:31, aktualizacja: 18.08.2015 10:48

Z biznesowego punktu widzenia, firma Microsoft miała całkiem niezły plan z darmowym aktualizowaniem starszych systemów Windows do najnowszej edycji z numerem 10. Niedługo po premierze dało to już 50 milionów instalacji. Między innymi dzięki DirectX 12, dziesiątką zainteresowali się również ochoczo gracze. Szkoda tylko, że wraz z nadejściem nowego w cień odchodzi stare i potwierdzono, że pewnych dawnych hitów wydanych na CD na obecnym systemie już nie uruchomimy. Winne są systemy DRM.

Obraz

Specjaliści z Redmond chcą ponoć chronić użytkowników komputerów, a to oznacza ograniczone zaufanie do plików i zabezpieczeń, które w jakikolwiek sposób by wnikały głęboko w system operacyjny i skutkowały potencjalnymi dziurami do wykorzystania przez osoby o nieciekawych zamiarach. Dlatego pod Windowsem 10 przestały działać między innymi starsze wydania antywirusów, ale także gry wykorzystujące mechanizmy takie jak SafeDisc i Securom. Te niedoskonałe rozwiązania stanowiły duże zagrożenie.

Coś, co niegdyś miało uniemożliwiać kopiowanie nośników optycznych, a ostatecznie tylko grało na nerwach nabywców oryginalnych produktów, teraz stanowi blokadę nie do przeskoczenia bez zakombinowania. System SafeDisc stosowano chociażby w Age of Empires II, Championship Managerach, Cywilizacji 3, grach Command & Conquer i z serii FIFA czy Grand Theft Auto III. Securom był m.in. w Gothicu 2, Hitmanie 2 albo też Homeworld Cataclysm. Ogólnie mówimy o setkach klasyków już nie do uruchomienia.

Z czasem twórcy gier decydowali się poprzez ostatnie łatki dla swych podstarzałych dzieł usuwać z nich DRM i tutaj problemu nie będzie. Podobnie sprawa ma się z wznowieniami sprzedawanymi w cyfrowej formie, przystosowanymi ładnie do pracy z nowszymi komputerami, takie jakie oferuje powiedzmy GOG.com. To niemniej zaledwie kropla w morzu. Oczywiście jest jeszcze wyjście mniej legalne, a więc krążące w sieci pliki łamiące oprogramowanie. Zkrakowane gry powinny niby działać pod Windowsem 10, tylko znowu nie zapominajmy, że Microsoft ma zamiar blokować użytkowników korzystających z nieoryginalnych programów, a w tym również podrabianych gier...

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)