Kodi 17 już jest! Krypton przynosi nową skórkę, lepszy PVR i bibliotekę muzyki

Kodi 17 już jest! Krypton przynosi nową skórkę, lepszy PVR i bibliotekę muzyki02.02.2017 13:37
Kodi 17 już jest! Krypton przynosi nową skórkę, lepszy PVR i bibliotekę muzyki
  1. wersja świetnego i bardzo rozbudowanego centrum multimedialnego Kodi jest już dostępna na różne platformy. Na pierwszy rzut oka widać, że towarzyszy mu zupełnie nowa skórka – trochę już przestarzały wygląd „Confluence” ustąpił miejsca eleganckiemu „Estuary”.

Nowa skórka jest bardzo prosta i nieco zmienia sposób nawigacji – zamiast przechodzić z lewej na prawo między działami, możemy na bocznym pasku zobaczyć wszystkie typy treści, a na centralnej części ekranu przeglądać swoją zawartość. Bardzo przypadł mi do gustu widok listy filmów, wyświetlonej podczas odtwarzania jednego z nich, gdy obraz jest pokazywany w tle.

350194598150432705

Oczywiście można zmienić fonty i kolorystykę skórki – elegancki niebieski można zastąpić na przykład fioletowym. Zmieniła się też klawiatura ekranowa i widok ustawień. Warto zajrzeć do menedżera dodatków, gdzie także sporo się zmieniło, dzięki czemu instalacja jest łatwiejsza. Co ważne, nowa skórka nie będzie sprawiać problemów na ekranach o proporcjach innych niż 16:9.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale zmienił się również domyślny interfejs przeglądarkowy (sterowanie przez HTTP) do sterowania Kodi. Chorus2 rozwiązuje sporo problemów ze sterowaniem, ustawieniami i układaniem mediów na liście odtwarzania, na czym kulały poprzednie interfejsy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oczywiście najwięcej zmian jest tam, gdzie zwykły użytkownik nie zagląda – w rdzeniu odtwarzającym multimedia. Bardzo dużo pracy deweloperzy włożyli w możliwości związane z oglądaniem telewizji i PVR/DVR. Można między innymi szybko odnaleźć ostatnio oglądane kanały i ustawiać czas nagrywania programów tak, żeby uruchamiało się podczas emisji każdego odcinka serii.

Używających Kodi do słuchania muzyki ucieszą zmiany w bibliotece muzycznej, która ostatnio zostawała trochę w tyle. Moduł lepiej zarządza metadanymi, lepiej radzi sobie z albumami i utworami wykonywanymi przez kilku artystów, a jeśli strona lub pliki dają taką możliwość, można też wybrać utwory o odpowiednim nastroju, podobnie jak w niektórych usługach muzycznych.

Jedną z największych zmian nie tylko w tym wydaniu, ale w historii Kodi w ogóle, jest zmiana odtwarzacza DVDPlayer na napisany od podstaw VideoPlayer. Prawdopodobnie nie od razu zauważymy różnicę, bo wiele nowości wprowadzono z myślą o przyszłości Kodi. Niebawem będzie można korzystać z wielu instancji Kodi, na przykład do transkodowania materiałów. Dźwięk i obraz nie będą renderowane do wyjścia dźwiękowego i wideo, ale do uniwersalnych „enkoderów”, które mogą być plikami albo kolejnymi instancjami Kodi.

Już teraz można skorzystać z przyspieszenia sprzętowego podczas odtwarzania DVD. Poprawiona została synchronizacja dźwięku z obrazem, a ponadto można swobodnie przełączać się między ścieżkami obrazu przy odtwarzaniu DVD z widokiem z wielu kamer albo wybierając inną jakość filmu VoD (protokół DASH). Niestety obsługa tej możliwości zależy też od konkretnej wtyczki. Poprawiła się też współpraca z OpenGL-emi pojawiła się wstępna obsługa tabeli barw (3dLut).

Zmian jest bardzo dużo, także w mechanizmach obsługi skórek, API i obsłudze dodatków. Ze wszystkimi szczegółami możecie zapoznać się na Wiki.

Najnowszą wersję Kodi dla Windowsa, macOS i Androida znajdziecie już w naszej bazie programów. Od wersji 17 Kodi wymaga Androida 5.0. Niebawem pojawią się też dystrybucje dla Raspberry Pi.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)