Komisja Europejska krytykuje nowe cenniki roamingu, ale nie wszystkie

Komisja Europejska krytykuje nowe cenniki roamingu, ale nie wszystkie
Oskar Ziomek

17.05.2017 21:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Decyzja zapadła i od 15 czerwca opłaty za roaming między innymi w Unii Europejskiej zostaną znacznie obniżone. O cennikach polskich operatorów przygotowanych na tę okazję informowaliśmy zaledwie przedwczoraj, a już teraz okazuje się, że budzą spore wątpliwości. Komisja Europejska przyjrzała się sprawie i twierdzi, że tylko Orange stworzyło propozycję w pełni zgodną z wchodzącym wkrótce w życie prawem, zaś pozostali operatorzy nagięli przepisy, za co grożą stosowne kary.

W pierwszej kolejności zwraca się tutaj uwagę na najdroższe oferty operatorów, w których jeśli na terenie kraju oferowane są nielimitowane połączenia oraz SMS-y, zgodnie z prawem unijnym w przypadku roamingu, również nie wolno wprowadzać ograniczeń. Wątpliwości pojawiają się także podczas analizy cen transmisji danych: tutaj ograniczenia można stosować, ale opłaty za ich przekroczenie nie mogą być wyższe od 7,7 euro (netto) za 1GB, zaś odnawianie limitu powinno się odbywać miesięcznie.

Nieścisłości względem unijnych przepisów wykryto również w przypadku cen połączeń głosowych. Według nowych zasad, opłata powinna być pobierana wyłącznie w przypadku przekroczenia zasad fair use, przy czym wysokość stawki jest z góry określona, a jak uważa KE, nie wszyscy operatorzy się do tego zastosowali.

Komisja Europejska zwraca uwagę, że za niestosowanie się do unijnych przepisów grożą stosowne kary pieniężne, które egzekwować będzie mógł Urząd Komunikacji Elektronicznej. Na tę chwilę wszystkie powyższej informacje mają charakter nieoficjalny, ale urzędnicy Komisji Europejskiej trzymają rękę na pulsie, obserwując cenniki polskich telekomów, by w razie naruszenia przepisów od 15 czerwca, odpowiednio szybko zareagować.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (144)