177 komputerów z nielegalnym oprogramowaniem w sercu stolicy

Strona główna Aktualności

O autorze

Warszawscy policjanci ujawnili nielegalne oprogramowanie na blisko 180 (!) komputerach i serwerach w jednej z warszawskich firm.

Wszystko zaczęło się od jednego z producentów oprogramowania (jego nazwy nie podano), który podejrzewał, że jedna z warszawskich firm na masową skalę korzysta z nielegalnego oprogramowania. Wczoraj rano policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wspólnie z biegłym sądowym informatykiem weszli do pomieszczeń firmy zajmującej dwa piętra budynku w Al. Jerozolimskich - jednej z głównych warszawskich ulic. Jak się okazało, na 174 komputerach i 3 serwerach znajdowało się oprogramowanie, na które władze firmy nie posiadały dokumentów świadczących o jego legalności. Biegły informatyk ocenił, że wartość oprogramowania to ponad 400 tys. złotych. Ponadto policjanci zabezpieczyli 174 komputery firmy o prawie takiej samej wartości.

Policja nie ujawniła nazwy firmy ale jak podawało radio RMF FM chodzi o firmę współpracującą z jednym z dużych operatorów telekomunikacyjnych (Życie Warszawy podaje, że mowa o TELE 2).

Odpowiedzialnym za to osobom w firmie grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto, przy tej skali procederu bardzo prawdopodobne są także wysokie odszkodowania pieniężne.

© dobreprogramy
s