Koniec "aktualizacji Androida dla Samsunga" przez aplikację – program zniknął ze Sklepu Play

Koniec "aktualizacji Androida dla Samsunga" przez aplikację – program zniknął ze Sklepu Play

Podejrzana aplikacja do aktualizacji Samsungów zniknęła ze Sklepu Play
Podejrzana aplikacja do aktualizacji Samsungów zniknęła ze Sklepu Play
Oskar Ziomek
09.07.2019 12:11

Ze sklepu z aplikacjami na Androida zniknęła podejrzana aplikacja "Updates for Samsung". Zgodnie z opisem, miała oferować właścicielom smartfonów Samsunga aktualizacje ich urządzeń. W praktyce jednak przede wszystkim nakłaniała użytkowników do wydawania pieniędzy, choć – co ciekawe – pozwalała także pobierać inne, prawdziwe aplikacje Samsunga na smartfony tego producenta.

Dzisiaj program nie jest już dostępny w Sklepie Play, a o szczegółach dowiadujemy się z serwisu The Verge. Aplikacja została zauważona już kilka dni temu przez grupę CSIS. Po zwróceniu uwagi na jej podejrzaną funkcjonalność, spostrzeżenia zostały skierowane do Google. Teraz program nie jest już dostępny do pobrania, ponieważ został "zawieszony" za niezgodność z zasadami Sklepu Play.

Updates for Samsung - Android Update Versions w Sklepie Play, źródło: CSIS.
Updates for Samsung - Android Update Versions w Sklepie Play, źródło: CSIS.

Co interesujące, do tego czasu aplikacja mogła się pochwalić bardzo dużym zainteresowaniem. W Sklepie Play pobrało ją ponad 10 milionów użytkowników Androida, a średnią ocenę na poziomie około 4/5 gwiazdek wyliczono z ponad 85 tys. opinii. Aplikacja pozwalała użytkownikom smartfonów Samsunga sprawdzić numer wersji swojego oprogramowania, a następnie pobrać jego aktualizację.

Zrzuty ekranu z podejrzanej aplikacji na Androida, źródło: CSIS.
Zrzuty ekranu z podejrzanej aplikacji na Androida, źródło: CSIS.

Pobieranie można było zrealizować za darmo. Wówczas jednak transfer był ograniczany do zaledwie 56 KB/s, co oznaczało, że na pobranie aktualizacji trzeba by czekać nawet kilka godzin. Jak zauważali użytkownicy, doczekać się najczęściej nie dało z powodu przekroczenia czasu pobierania lub innych błędów. W ten sposób użytkownicy chcący skorzystać z oferowanych przez program funkcji, byli niejako zmuszani do wykupienia rocznej subskrypcji – w rzekomej promocji jedynie za niecałe 35 dolarów, czyli niespełna 135 złotych bez podatków.

Reklamy i więcej płatności

Co więcej, w aplikacji "Updates for Samsung" można było także znaleźć – poza szeregiem reklam – propozycję odblokowania obsługi dowolnej karty SIM. W tym przypadku nie wiadomo, czy funkcja rzeczywiście wiązała się ze skutecznym zdjęciem blokady, ale wiadomo, że została wyceniona na niecałe 20 dolarów (około 75 złotych bez podatków) i stanowiła kolejną zachętę dla użytkownika, który był zainteresowany możliwościami opisywanego programu.

Chociaż obecnie aplikacja nie stanowi już zagrożenia, ponieważ zawieszono ją w Sklepie Play, bez wyjaśnienia pozostaje kwestia tak dużej liczby pobrań i pozytywnych ocen. Analitycy z CSIS sugerują, że za sukcesem stoi nazwa (w tłumaczeniu "Aktualizacje dla Samsunga") i niewiedza użytkowników, którzy mogli szukać nowych wersji oprogramowania urządzenia w Sklepie Play.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)