Koniec pewnej epoki nie tylko dla Apple: globalna sprzedaż smartfonów maleje

Koniec pewnej epoki nie tylko dla Apple: globalna sprzedaż smartfonów maleje

Koniec pewnej epoki nie tylko dla Apple: globalna sprzedaż smartfonów maleje
28.04.2016 15:12, aktualizacja: 29.04.2016 18:51

Wczoraj informowaliśmy o wynikach finansowych Apple, które na koniec kwartału finansowego odnotowało spadek zarówno przychodów, jak i liczby sprzedanych iPhone’ów. Dziś wiadomo już, że dotyczy to nie tylko Apple.

Przy okazji przytaczania wyników, według których sprzedaż smartfonów spadła w ostatnim kwartale w stosunku do analogicznego okresu w roku zeszłym o 16%, a przychody o 13%, zaznaczaliśmy, że nie musi to wcale oznaczać problemów wyłącznie Apple’a. Dziś te prognozy się potwierdzają – według opublikowanych przez ZDNet statystyk, mamy do czynienia z pierwszym od roku 1996 globalnym spadkiem szeroko pojętych smartfonów.

Obraz

Dotyczy to wszystkich największych graczy, którzy opublikowali już swoje wyniki: zebrane przez Strategy Analytics dane świadczą, że w przypadku Samsunga liczba sprzedanych smartfonów spadła z 82,7 do 79 mln urządzeń. Niemniej Huawei sprzedał 11 mln urządzeń więcej, co ostatecznie potwierdza, że ten producent znajduje się aktualnie w czołówce.

Niemniej już w przypadku Xioami nastąpił spadek o 300 tys. sztuk – w minionym kwartale Chińczycy sprzedali 14,3 mln smartfonów. Ogółem, według danych SA, w pierwszym kwartale finansowym 2016 roku sprzedano 334,6 mln urządzeń, co stanowi spadek o 10 mln, czyli 3%.

Można oczekiwać, że w ciągu najbliższych dni eksperci i analitycy będą się głowić nad kolejnymi powodami takiego stanu rzeczy: zapewne nie zabraknie stwierdzeń o niskiej innowacyjności kolejnych serii najpopularniejszych urządzeń, z czym trudno się nie zgodzić. Trzeba jednak otwarcie stwierdzić, że rynek po prostu nasycił się smartfonami, a koniec Prawa Moore’a wcale nie musi być jedynym zwiastunem zastoju, jaki czeka nas w ciągu najbliższych miesięcy, a może lat w IT.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)