Koniec serii urządzeń Nexus w 2015 roku?

Koniec serii urządzeń Nexus w 2015 roku?
Redakcja

29.01.2014 14:05, aktual.: 29.01.2014 14:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urządzenia z serii Nexus to bez wątpienia sprzęt nietypowy. Kiedyś niezbyt znane i niespecjalnie popularne, przeżyły istny rozkwit przez premierę Nexusa 4 i pierwszej wersji tabletu Nexus 7, zaś w ubiegłym roku ich następcy tylko zwiększyli i tak sporą już popularność. W zasadzie nie ma się co dziwić – za naprawdę rozsądną cenę w ich wypadku oferuje się sprzęt może nie zawsze najwyższych lotów, ale przynajmniej wysokich, a na dodatek czysty system Android prosto od Google. Zapewnia to wydajność, o jakiej mogą tylko pomarzyć użytkownicy urządzeń z ciężkimi nakładkami od producentów. Nie bez znaczenia jest także ogromne wsparcie społeczności i łatwe możliwości modyfikowania. Niestety plotki mówią o tym, że już w przyszłym roku pożegnamy serię Nexus.

Samsung Galaxy S4 i HTC One w wersji Play Edition
Samsung Galaxy S4 i HTC One w wersji Play Edition

Autorem przecieków jest niejaki Eldar Murtazin, który na swoim Twitterze napisał, że linia Google Nexus zostanie zamknięta w 2015 roku. Zastąpiona ma być ona przez urządzenia z serii Play Edition. Przypomnijmy, że ta seria to z kolei urządzenia produkowane przez danych producentów wyposażone w system prosto od Google i otrzymujące wsparcie od niego. Jak do tej pory wypuszczono łącznie 6 takich urządzeń: smartfony Samsung Galaxy S4, HTC One, Sony Z Ultra i Motorola Moto G, a także tablety LG G Pad 8.3 i Motorola Xoom. Niestety cenowo nie zawsze są one tak atrakcyjne jak Nexusy. Wystarczy wspomnieć, że po premierze wersji dla Galaxy S4 czy HTC One okazało się, że są one nawet nieco droższe. Poza tym, zasięg tej serii jest ograniczony do krajów posiadających wsparcie sklepu Play, a chociażby Polska się do nich niestety nie zalicza.

Czy te plotki się potwierdzą? Nie wiadomo, choć trzeba przyznać, że ze strony Google byłby to dosyć dziwny ruch. Z kolejnymi urządzeniami popularność tej serii tylko rośnie, a sprzęty od producentów wyposażone po prostu w czystego Androida to jednak niekoniecznie to samo (i za niekoniecznie takie same pieniądze). Z drugiej strony, owa popularność może stanowić nie lada problem. Google wraz z swoimi urządzeniami, choć produkowanymi przez wybrane firmy, stanowi konkurencję dla producentów tworzących własne rozwiązania i korzystające z Androida. Jako fan Nexusów uważający je za sprzęt pokazujący, że często negowany system jest w stanie działać szybko i bezproblemowo, mam nadzieję, że plotka ta się nie potwierdzi. Odpowiedź przyjdzie z czasem.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)