Kopie zapasowe WhatsAppa nie są w pełni szyfrowane. Google zna prywatne rozmowy?

Kopie zapasowe WhatsAppa nie są w pełni szyfrowane. Google zna prywatne rozmowy?

Kopie zapasowe WhatsAppa nie są w pełni szyfrowane. Google zna prywatne rozmowy?
28.08.2018 13:43, aktualizacja: 28.08.2018 15:04

Popularny komunikator WhatsApp otrzyma funkcję, która powinna spodobać się użytkownikom Androida. Od 12 listopada kopie zapasowe rozmów nie będą doliczane do zajętego miejsca na Dysku Google. Brzmi świetnie, ale wszystkie zapisane prywatne rozmowy stają się dostępne dla Google.

Według najnowszych informacji, rozmowy zapisywane na Dysku Google nie będą w pełni szyfrowane. W związku z tym Google może uzyskać do nich pełny dostęp. Doniesienia słusznie wzbudzają obawy o prywatność. Warto jednak zauważyć, że WhatsApp już wcześniej ostrzegał o braku pełnego szyfrowania podczas przechowywania danych na Dysku Google.

Używany przez miliony osób komunikator oferuje możliwość szyfrowania rozmów, więc ich treść znana jest wyłącznie uczestnikom konwersacji. Nie musimy obawiać się, że każde wysłane słowo jest analizowane przez specjalny algorytm. Problem jednak pojawia się, jeśli postanowimy wykonać kopię zapasową na Dysku Google. Owszem opcja wydaje się być wygodna i naprawdę przydatna – rozmowy, w tym zdjęcia i inne multimedia, nie przepadają, nawet jeśli smartfon ulegnie zniszczeniu.

WhatsApp ostrzega o braku pełnego szyfrowania.
WhatsApp ostrzega o braku pełnego szyfrowania.

Warto jednak zwrócić uwagę, że sam WhatsApp, przed wykonaniem kopii na Dysku Google, ostrzega, że wiadomości i multimedia nie są zabezpieczone pełnym szyfrowaniem WhatsApp, kiedy znajdują się na Dysku Google. Sai Krishna Kothapalli, ekspert ds. bezpieczeństwa, dodaje, że kopie bezpieczeństwa są opcjonalne i użytkownik nie ma obowiązku ich wykonywania. Jeśli jednak już zdecyduje się na przesłanie danych na serwery Google, to powinien to robić mając zaufanie do firmy. Kopie bezpieczeństwa, trzymane w chmurze, nie są naprawdę bezpiecznym rozwiązaniem, niezależnie kto odpowiada za serwery. Badacz zauważa, że Google szyfruje trzymane pliki, ale posiada również klucze, które umożliwiają szybkie zdjęcie zabezpieczeń.

Przed wykonaniem kopii na Dysku Google należy więc się dobrze zastanowić, czy faktycznie mamy zaufanie do Google. Jeśli mimo powyższych ostrzeżeń chcemy skorzystać z wygodnego rozwiązania, to wystarczy przejść do ustawień w Menu → Ustawienia → Czaty → Kopia zapasowa i zmienić ustawienia dla Dysku Google na inne niż „nigdy”.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)