Krita 3.2: opóźniona, ale z „łatką” do retuszu zdjęć i wtyczką G'Mic

Krita 3.2: opóźniona, ale z „łatką” do retuszu zdjęć i wtyczką G'Mic

Krita 3.2: opóźniona, ale z „łatką” do retuszu zdjęć i wtyczką G'Mic
17.08.2017 15:54

Mimo problemów z holenderskim fiskusem, które spowodowały spore opóźnienia, doczekaliśmy się wydania Krity 3.2.0. W tej wersji programu znalazła się między innymi integracja z wtyczką G'Mic na Windowsie i Linuksie oraz „inteligentna łatka” do retuszowania obszarów. Za sukces możemy podziękować darczyńcom, którzy ponownie wsparli ten świetny program graficzny.

Pod ikonką przypominającą plaster znajdziemy narzędzie podobne do tego, co oferuje nam Photoshop – inteligentną łatkę. Służy ona do zastępowania zamalowanego fragmentu obrazu innym, przy czym piksele zastępujące zamalowany obszar będzie znajdować automatycznie. W opcjach narzędzia można ustawić promień łatki i jakość przenoszonego obrazu.

Trzeba też wspomnieć o nowym systemie transformacji, jak skalowanie, obracanie czy perspektywa. Operacje te można wykonywać z użyciem wierzchołków ramki zamykającej obiekt lub względem znacznika w centrum, który oczywiście można przesunąć. Przy pracy z rastrami warto też zwrócić uwagę na możliwość przechodzenia między zaznaczaniem wielokątnym i „od ręki” (lasso) w jednym geście. Tryby można zmieniać naciskając Control. Ponadto teraz wystarczy kliknąć gdziekolwiek, by zaznaczenie znikło, co jest oczywiste dla korzystających z innych programów graficznych.

Warto też zapoznać się z dostępnymi nowymi skrótami klawiszowymi, które można samodzielnie ustawiać – na przykład do przełączania widoczności warstwy. W kolekcji pędzli z kolei znalazły się nowe predefiniowane ustawienia, które warto przetestować, w tym teksturowany „węgiel” i wysokiej jakości nowe narzędzia do malowania farbami olejnymi. Wszystkie nowości zostały zaprezentowane na poniższym filmie.

Krita 3.2 - Overview of the new features since version 3.1

Na koniec warto dodać kilka słów o projekcie G'Mic, z którego korzysta najnowsza wersja Krity. To otwarty framework do przetwarzania obrazu, zawierający filtry, narzędzia do konwersji, manipulacji obrazem i wizualizacji danych. Wtyczka, dostępna dla Krity i GIMP-a, zawiera ponad 450 filtrów, które można wykorzystać w różnych sytuacjach, od nadawania obrazom artystycznego charakteru po korekcję.

Najnowszą Kritę znajdziecie w naszej bazie programów dla Windowsa i macOS. Warto pamiętać, że wtyczka G'Mic nie jest dostępna na systemie Apple'a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)