Krita na Windowsie S przed Photoshopem. Już jest w Windows Store

Krita na Windowsie S przed Photoshopem. Już jest w Windows Store

Krita na Windowsie S przed Photoshopem. Już jest w Windows Store
Jan Mentel
09.06.2017 18:23

Krita, czyli darmowy i otwarty program do obróbki grafiki rastrowej, został wydany w wersji uniwersalnej, jako aplikacja Universal Windows Platform. Dzięki temu poszerza się zestaw programów, z których korzystać będą mogli m.in. przyszli użytkownicy Windows S.

Krita jest bardzo rozbudowanym narzędziem, który umożliwia malowanie oraz obrabianie grafik rastrowych z elementami wektorowymi. Pełnię jego możliwości wykorzystają posiadacze tabletu graficznego, niemniej interfejs Sketch umożliwia także używanie do rysowania ekranu dotykowego z kompatybilnym rysikiem lub palców.

Overview of the new features in Krita 3.1

Oprócz podstawowych funkcji, w Kricie znajdziemy bardziej rozbudowane narzędzia, jak na przykład możliwość manipulowania płótnem, symulowanie wysychania farby, malowania za pomocą wirtualnego pędzla farbami olejnymi.

Krita umożliwia pracę na warstwach i tworzenie masek oraz gradientów, pozwala pracować z elementami wektorowymi, a także zawiera mnóstwo przydatnych zestawów filtrów, za pomocą których rozjaśnimy lub odwrócimy obraz albo wyostrzymy i dodamy różne efekty poprawiające jakość naszego dzieła. Dostępne są również narzędzia do skalowania i transformacji, złożony silnik pędzli oraz szeroką paletę barw. Poza tym modyfikuje metadane w plikach graficznych oraz umożliwia nagrywanie makr. Krita bardzo szybko wczytuje pliki graficzne do edytora i obsługuje najnowsze procesory wielordzeniowe.

Obraz

Program został doceniony przez wielu artystów, tworzących ilustracje, animacje, a ostatnio także gry. Tego lata, w ramach Google Summer of Code budowane będą kolejne elementy Krity, na przykład realistyczne akwarele.

Program dostępny jest w naszej bazie programów dla Windowsa, macOS-a, a od teraz także w wersji UWP. Na tej ostatniej platformie nie ma w wielu konkurentów, zwłaszcza darmowych. Photoshop Elements w Windows Store kosztuje ponad 300 złotych, „dużego” Photoshopa prawdopodobnie nie będzie.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)