Kto dogoni Cupertino? Apple wciąż jest najcenniejszą marką świata

Kto dogoni Cupertino? Apple wciąż jest najcenniejszą marką świata

05.10.2015 13:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W świecie, w którym IT stanowi coraz ważniejszą częśćgospodarki, najcenniejszą spośród marek wciąż jest marka Apple. SłynneJabłko zostało uznane przez analityków firmy Interbrand za niemaltrzykrotnie cenniejsze od marki Microsoftu i czterokrotnie cenniejszeod marki Samsunga. Co więcej, Apple, które dopiero co przedstawiłonowe wersje swoich smartfonów, charakteryzuje się też najwyższądynamiką wzrosu – wartość jego marki wzrosła w ciągu roku o43%, do 170 mld dolarów.

Drugie miejsce przypadło Google, którego markę wyceniono na 120mld dolarów, o 12% więcej niż rok temu, a trzecie Coca-Coli, któraboryka się z coraz większą niechęcią konsumentów do napojówgazowanych – i której wartość rok do roku spadła o 4%. W tejsytuacji, jeśli Microsoft się bardzo postara, to może za rokpokonać producenta słynnej „sody”, będąc dziś na czwartymmiejscu, z wyceną ponad 67 mld i rocznym wzrostem o 11%.

W rankingu za rok 2015 nie ma już Nokii…
W rankingu za rok 2015 nie ma już Nokii…

Po rankingu widać dominację firm z szeroko rozumianej branży„technologicznej”, do której przecież wypadałoby zaliczyć teżIBM i Amazon. W pierwszej dziesiątce mamy ich sześć, w pierwszejsetce ponad 20 – i to one mają najczęściej największe tempowzrostu wartości. Przykładowo wartość Facebooka, obecnie namiejscu 23. z wynikiem 22 mld dolarów, wzrosła w ciągu roku o 54%,zaś wartość Amazonu (miejsce 10., niemal 38 mld dolarów), wzrosłao 29%. Na liście pojawiło się też kilku nowych graczy – przedewszystkim Lenovo (wycenione na 4,1 mld dolarów) na pozycji 100. orazPayPal (4,2 mld dolarów) na pozycji 97.

Skąd jednak te kwoty? Interbrand ocenia wartość marek nie tylkoze względu na przychody ze sprzedaży, ale także inne, można bypowiedzieć społeczne i kulturowe czynniki, takie jak lojalnośćklientów czy wpływ, jaki firma ma na nich. W tej sytuacji trudnodziwić się przepaści między Apple a resztą świata – tam gdzieinni oferują zwykłe produkty, tam Apple oferuje cały styl życia.

Z pełną listą możecie zapoznać się na stronachInterbrandu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)