15 lat PGP

Strona główna Aktualności

O autorze

W 1991 roku Phil Zimmermann wydał pierwszą wersję programu Pretty Good Privacy (PGP), czym zapoczątkował erę łatwego dostępu do narzędzi kryptograficznych, dzięki którym możliwe stało się skuteczne zapewnienie prywatności korespondencji przesyłanej przez Internet.

Pierwsze PGP było dostępne za darmo, a oferowany poziom szyfrowania był na tyle silny, że ówczesne służby wywiadowcze nie miały możliwości skutecznego łamania. PGP stało się najpopularniejszym narzędziem do szyfrowania poczty elektronicznej. Niestety od pewnego czasu jest produktem komercyjnym, a darmowa wersja jest pozbawiona pełnej funkcjonalności.

Na szczęście istnieje też GnuPG, darmowy i otwarty odpowiednik PGP, dostępny między innymi dla Windows i Linuksa. Podstawowy program GPG działa z linii poleceń, istnieją jednak nakładki, udostępniające interfejs graficzny. Niedawno ukazała się wersja 2.0, która między innymi posiada obsługę szyfrowania połączeń SSH. Więcej na temat GnuPG na stronie twórców, skąd można pobrać także pliki instalacyjne.

© dobreprogramy
s