Wikipedia otrzyma nowy interfejs. To pierwsza taka zmiana od 10 lat

Wikipedia otrzyma nowy interfejs. To pierwsza taka zmiana od 10 lat

fot. Pictures Ltd./Corbis via Getty Images
fot. Pictures Ltd./Corbis via Getty Images
24.09.2020 17:59

Wikipedia jest z nami od dawna – już niemal od 20 lat. Popularną (wymagany cytat) internetową encyklopedią założył w styczniu 2001 r. Jimmy Wales i Larry Sanger. W tym czasie strona była okazjonalnie odświeżana w funkcjonalności i szacie graficznej – jednak ostatnie zmiany tego elementu witryny miały miejsce aż dekadę temu. Właściciele Wikimedia Foundation uznali, że czas najwyższy na zmiany.

Idą zmiany na Wikipedii. Docelowo mają trafić na 20-lecie portalu

Fundacja Wikimedia przyznała, że nawigacja po Wikipedii z poziomu przeglądarki na komputerze jest dość niewygodna i kłopotliwa, a to utrudnia korzystanie z niej czytelnikom i redaktorom/autorom poprawek.

Nowa szata graficzna ma zminimalizować poczucie przeładowania treściami, a także uprościć pasek boczny, który będzie można zwinąć. Ponadto Wikipedia zmniejszy również maksymalną szerokość tekstu. Zmieni się także logo, a także zostanie wprowadzony widżet wyszukiwania oraz nowe menu użytkownika. Różne wersje językowe artykułów będzie można wybierać z menu przy tytule artykułu.

Także tabela z poszczególnymi sekcjami tekstu będzie funkcjonować inaczej. Ma się ona pojawić w prawym górnym rogu strony i być zawsze widoczna. Dopiero jednak po kliknięciu w nią rozwinie się cała jej zawartość, w którą można klikać, aby przejść do interesującego nas segmentu.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo, a pierwszą z nich będzie zwijany pasek bocznych. Wikipedia oczekuje, że wszystkie z nowości (tutaj jest ich cała lista) powinny być zaimplementowane do końca 2021 r.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)