Legitymacja emeryta-rencisty w mObywatelu. Pobrało 760 tys. osób

Aplikacja mObywatel 2.0
Aplikacja mObywatel 2.0
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek

15.06.2024 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z legitymacji emeryta-rencisty w formie elektronicznej w aplikacji mObywatel korzysta już 760 tysięcy osób w Polsce - podają administratorzy. Warto jednak pamiętać, że wciąż można używać także plastikowego dokumentu, ale aby go wydano trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

Legitymacja emeryta-rencisty to jeden z wielu dokumentów w aplikacji mObywatel, który ułatwia codzienne życie osobom preferującym elektroniczne wersje dokumentów. Jak podają administratorzy, legitymacja została już pobrana przez przeszło 760 tys. osób. Emeryci i renciści muszą pamiętać, że elektroniczny wariant legitymacji jest od stycznia 2023 roku domyślny. W przypadku chęci otrzymania plastikowej wersji legitymacji, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie.

Podobnie jak w przypadku innych dokumentów, uruchomienie legitymacji w aplikacji mObywatel jest jednak szybsze. Wystarczy zalogować się w wiarygodny sposób, stosując do tego profil zaufany, bankowość elektroniczną lub e-dowód. W analogiczny sposób można również odzyskać dostęp do aplikacji, kiedy użytkownik zapomni hasła, bo na przykład dawno z niej nie korzystał. Dodatkowo można również wtedy skonfigurować w mObywatelu uwierzytelnianie biometryczne.

Wszystkim użytkownikom mObywatela radzimy też zapisać w bezpiecznym miejscu numer infolinii (poza książką telefoniczną w smartfonie), który może się przydać na wypadek kradzieży lub zgubienia telefonu. Użytkownik może wówczas skontaktować się z administratorami, aby zablokować zdalnie aplikację. Nawet, gdyby komuś udało się dostać do smartfona, nie będzie mógł wówczas posłużyć się elektronicznymi dokumentami w imieniu użytkownika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (153)