Lekkie Google Maps Go to aplikacja progresywna – jak ją pobrać?

Lekkie Google Maps Go to aplikacja progresywna – jak ją pobrać?

Lekkie Google Maps Go to aplikacja progresywna – jak ją pobrać?
Oskar Ziomek
14.12.2017 13:43

Na początku miesiąca mieliśmy okazję poznać cechy Androida Go, który stworzony na bazie 8.1 Oreo ma być na tyle lekki, by działać sprawnie na najmniej wydajnych urządzeniach. Jednym z aspektów, dzięki którym to osiągnięto jest zmniejszenie wymagań i rozmiaru domyślnych aplikacji, wśród których znalazła się także lekka wersja Map Google – Google Maps Go. Teraz wiemy już, że lekka odmiana jest tak naprawdę aplikacją progresywną, w dodatku dostępną już dziś dla każdego.

W typowej dystrybucji program dostępny jest już od kilku dni w Sklepie Play, jednak nie pobierzemy go w ten sposób, najpewniej dlatego, że nie dysponujemy smartfonem z Androidem Go na pokładzie. Jak się jednak okazuje, aby korzystać z niego na dowolnym urządzeniu, wystarczy odwiedzić adres google.com/maps, najlepiej od razu z poziomu smartfona. Kliknięcie w link może jednak uruchomić klasyczną aplikację map, więc konieczne będzie ręczne wpisanie lub skopiowanie adresu linku i wklejenie go do pola adresu w przeglądarce.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W ten sposób uruchomimy stronę map na przykład w Google Chrome. Ponieważ oferowana jest również aplikacja progresywna, bardzo możliwe, że otrzymamy powiadomienie o możliwości jej instalacji i wtedy wystarczy skorzystać właśnie z niego. W przeciwnym razie instalację można wymusić ręcznie, co pokażemy właśnie na przykładzie mobilnego Chrome'a.

Po uruchomieniu wspomnianej strony map konieczne więc będzie wejście do menu (symbol trzech kropek obok paska adresu), a tam znalezienie pozycji Dodaj do ekranu głównego. Chrome sam rozpozna, że chodzi nam o aplikację Maps Go, co później wystarczy tylko potwierdzić przyciskiem Dodaj. Instalacja nie powinna zająć więcej, niż kilka sekund.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Od tego momentu lekkie Maps Go dostępne są jak każda inna aplikacja – mają własna ikonę skrótu w launcherze telefonu i stanowią szybszą alternatywę pełnej wersji Map Google. W ten sposób osiągnęliśmy prawdopodobnie dokładnie ten sam efekt, co przy niedostępnej w typowy sposób instalacji ze Sklepu Play.

Maps Go siłą rzeczy nie mają jednak identycznych możliwości, jak pełna wersja aplikacji. Sprawdzimy tu natężenie ruchu i wyznaczymy trasę w zależności od środka transportu, ale na tę chwilę nie ma tu na przykład możliwości korzystania z programu jak z typowej nawigacji, ze wskazówkami dojazdu za żywo.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

To sprawia, że program rzeczywiście sprawdzi się jako szybko dostępna mapa, ale zabraknie w nim ważnego przecież zastosowania jako samochodowej nawigacji (dostępna jest co najwyżej lista pisanych wskazówek i możliwość ręcznego przeglądania trasy na mapie).

Ostatecznie jednak nie należy zapominać, że Android Go miał zyskać swoją lekkość między innymi dzięki ograniczeniu funkcjonalności domyślnych aplikacji. Wśród innych domyślnych programów zoptymalizowanych pod tym kątem znalazły się także YouTube Go oraz Files Go. Warto także dodać, że zgodnie z zapowiedzią użytkownik smartfonu z Androidem Go będzie miał swobodę wyboru i ostatecznie sam zdecyduje, czy chce korzystać z lekkiej, czy też pełnej wersji dowolnej aplikacji, nie wykluczając instalacji obydwu i korzystania w zależności od potrzeb chwili.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)