LibreOffice 5.4: przydatne nowości we Writerze, Calcu i Impressie

LibreOffice 5.4: przydatne nowości we Writerze, Calcu i Impressie

LibreOffice 5.4: przydatne nowości we Writerze, Calcu i Impressie
Oskar Ziomek
28.07.2017 13:53, aktualizacja: 29.07.2017 09:58

Do użytkowników Windowsa, Maka oraz Linuksa trafia właśnie najświeższa edycja pakietu biurowego LibreOffice, którą oznaczono numerem 5.4. Jest to jednocześnie ostatnie wydanie rozpoczynające się od numeru 5, ale także jedno z ciekawszych – zmian jest wiele i dotyczą wszystkich wchodzących w skład pakietu aplikacji.

Do pakietu dodano teraz między innymi paletę kolorów bazującą na modelu RYB, zadbano o lepszą kompatybilność formatów ze szczególnym zwróceniem uwagi na grafiki wektorowe EMF oraz poprawiono obsługę plików PDF, zwiększając przy tym jakość podczas ich wyświetlania. Pojawiło się także kilka zmian dotyczących każdego ze składowych programów.

LibreOffice 5.4: New Features

I tak na przykład do Writera dodano między innymi możliwość importowania Autotekstu z szablonów DOTM z Microsoft Worda, zadbano o zachowywanie struktury list numerowanych i wypunktowanych podczas importu i eksportu oraz dodano możliwość tworzenia własnych znaków wodnych. Calc z kolei pozwoli teraz lepiej zarządzać komentarzami oraz priorytetami reguł warunkowego formatowania komórek i zapamięta ustawienia eksportowania pliku CSV na przyszłość, zaś Impress ułatwi duplikowanie obiektów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W całym pakiecie zadbano również o dodatkowe ulepszenia od strony kodu, w wyniku czego dokumenty w niektórych formatach mają być teraz wyraźnie mniejsze od takich samych stworzonych w pakietach konkurencji. To oczywiście nie wszystkie zmiany: o wszystkich przeczytać można na oficjalnym blogu, a działanie najważniejszych sprawdzić oglądając zamieszczony powyżej oficjalny film.

LibreOffice w najnowszej stabilnej wersji można już pobierać z naszej bazy. Przypominamy również, iż swego czasu opublikowaliśmy serię poradników dotyczących wielu przydatnych funkcji w pakiecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (157)