LibreOffice z własną Wstążką – Notebookbar to kontekstowe paski narzędziowe w kartach

LibreOffice z własną Wstążką – Notebookbar to kontekstowe paski narzędziowe w kartach

LibreOffice z własną Wstążką – Notebookbar to kontekstowe paski narzędziowe w kartach
17.12.2016 11:08, aktualizacja: 18.12.2016 16:27

Od lat spora grupa użytkowników LibreOffice narzeka naprymitywny interfejs tego programu. Ich zdaniem przypomina onwzornictwo lat dziewięćdziesiątych, odbiegając od trendów jakiewyznaczył Microsoft swoją Wstążką, wprowadzoną w pakiecieOffice 2007. Wstążka ma być znacznie wygodniejsza od systemuzagnieżdżonych menu i pasków narzędziowych, dając intuicyjny,szybki dostęp do ważnych funkcji programu. I taką właśnienowoczesną i wygodną „Wstążkę” (pod oficjalną nazwą„NotebookBar”) przyniesie nam niebawem nowe LibreOffice,rozwijane obecnie jako wersja deweloperska 5.3.

Nie należy sądzić, że deweloperzy LibreOffice po prostuskopiowali microsoftową Wstążkę, czy też to, co firma z Redmondnazywa po prostu „Fluent UI”. Dla nich to ewolucjadotychczasowego interfejsu pasków narzędziowych, który choćprzypomina powierzchownie Wstążkę, służy przede wszystkimzunifikowaniu wszystkich pasków i zgrupowaniu ich w karty. Zapewnićma to bardziej elastyczny układ interfejsu, dowolnie modyfikowalnyza pomocą kreatora interfejsów Glade.

Zgrupowany widok kontekstowy Notebookbara
Zgrupowany widok kontekstowy Notebookbara

Oficjalnie rozwiązanie to nosi nazwę NotebookBar– i będzie rozwiązaniem opcjonalnym. Klasyczne menu pozostaniedomyślnie włączone w takich środowiskach jak Unity czy macOS, winnych deweloperzy sugerują zastosowanie przełącznika, któryprzywróci menu klasyczne. Jak do tej pory udało się już takiprzełącznik stworzyć, dostępny jest też system definicjizawartości kart i mechanizm wyświetlania kontekstowego, dziękiktóremu dane karty wyświetlają się tylko w określonymkontekście.

Notebookbar: widok w kartach
Notebookbar: widok w kartach

W przyszłości mamy doczekać się jeszcze możliwościpriorytetyzowania wyświetlania widżetów, obsługi skórek,powiązania z rozszerzeniami i łatwego modyfikowania zawartościkart. Jeśli obietnice te zostaną zrealizowane, NotebookBar będziefunkcjonalnie znacznie przewyższał microsoftową Wstążkę.

Póki co możecie sprawdzić to co działa dziś sami, instalującrozwojową wersję LibreOffice z serwera zawierającego najświeższekompilacje dla wszystkich wspieranych systemów – Linuksa,macOS-a i Windowsa. Po zainstalowaniu i uruchomieniu takiej wersji,należy włączyć w niej obsługę funkcji eksperymentalnych,wybierając w menu Tools > Options > LibreOfficeDev >Advanced > Enable experimental features (Narzędzia > Opcje >LibreOfficeDev > Zaawansowane > Włącz eksperymentalnefunkcje).

Następnie, aby wyświetlić Notebookbar, należy wybrać z menuView > Toolbar Layout > Notebookbar (Widok > Paski narzędzi> Notebookbar). Dostępne są trzy tryby działania Notebookbara, wybierane z menu Widok: Contextual single, Contextual groups oraz Tabs. Działa to póki co w edytorze Writer i arkuszu Calc, kolejne komponenty otrzymają swoje notebookbary jeszcze w tym roku.Oczywiście nie należy spodziewać się stabilności działania –to tylko wersja alfa.

Od niedawna Notebookbar działa też w arkuszu Calc
Od niedawna Notebookbar działa też w arkuszu Calc

Uwaga: jeśli notebookbar nie chce się wyświetlić, pomóc możewyeksportowanie w powłoce systemowej zmiennej środowiskowej: exportLO_USE_NOTEBOOKBAR=1.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (157)