LibreOffice z własną Wstążką – Notebookbar to kontekstowe paski narzędziowe w kartach

Strona głównaLibreOffice z własną Wstążką – Notebookbar to kontekstowe paski narzędziowe w kartach
17.12.2016 11:08
LibreOffice z własną Wstążką – Notebookbar to kontekstowe paski narzędziowe w kartach

Od lat spora grupa użytkowników LibreOffice narzeka naprymitywny interfejs tego programu. Ich zdaniem przypomina onwzornictwo lat dziewięćdziesiątych, odbiegając od trendów jakiewyznaczył Microsoft swoją Wstążką, wprowadzoną w pakiecieOffice 2007. Wstążka ma być znacznie wygodniejsza od systemuzagnieżdżonych menu i pasków narzędziowych, dając intuicyjny,szybki dostęp do ważnych funkcji programu. I taką właśnienowoczesną i wygodną „Wstążkę” (pod oficjalną nazwą„NotebookBar”) przyniesie nam niebawem nowe LibreOffice,rozwijane obecnie jako wersja deweloperska 5.3.

bEpLSaWJ

Nie należy sądzić, że deweloperzy LibreOffice po prostuskopiowali microsoftową Wstążkę, czy też to, co firma z Redmondnazywa po prostu „Fluent UI”. Dla nich to ewolucjadotychczasowego interfejsu pasków narzędziowych, który choćprzypomina powierzchownie Wstążkę, służy przede wszystkimzunifikowaniu wszystkich pasków i zgrupowaniu ich w karty. Zapewnićma to bardziej elastyczny układ interfejsu, dowolnie modyfikowalnyza pomocą kreatora interfejsów Glade.

Zgrupowany widok kontekstowy Notebookbara
Zgrupowany widok kontekstowy Notebookbara

Oficjalnie rozwiązanie to nosi nazwę NotebookBar– i będzie rozwiązaniem opcjonalnym. Klasyczne menu pozostaniedomyślnie włączone w takich środowiskach jak Unity czy macOS, winnych deweloperzy sugerują zastosowanie przełącznika, któryprzywróci menu klasyczne. Jak do tej pory udało się już takiprzełącznik stworzyć, dostępny jest też system definicjizawartości kart i mechanizm wyświetlania kontekstowego, dziękiktóremu dane karty wyświetlają się tylko w określonymkontekście.

Notebookbar: widok w kartach
Notebookbar: widok w kartach

W przyszłości mamy doczekać się jeszcze możliwościpriorytetyzowania wyświetlania widżetów, obsługi skórek,powiązania z rozszerzeniami i łatwego modyfikowania zawartościkart. Jeśli obietnice te zostaną zrealizowane, NotebookBar będziefunkcjonalnie znacznie przewyższał microsoftową Wstążkę.

bEpLSaWL

Póki co możecie sprawdzić to co działa dziś sami, instalującrozwojową wersję LibreOffice z serwera zawierającego najświeższekompilacje dla wszystkich wspieranych systemów – Linuksa,macOS-a i Windowsa. Po zainstalowaniu i uruchomieniu takiej wersji,należy włączyć w niej obsługę funkcji eksperymentalnych,wybierając w menu Tools > Options > LibreOfficeDev >Advanced > Enable experimental features (Narzędzia > Opcje >LibreOfficeDev > Zaawansowane > Włącz eksperymentalnefunkcje).

Następnie, aby wyświetlić Notebookbar, należy wybrać z menuView > Toolbar Layout > Notebookbar (Widok > Paski narzędzi> Notebookbar). Dostępne są trzy tryby działania Notebookbara, wybierane z menu Widok: Contextual single, Contextual groups oraz Tabs. Działa to póki co w edytorze Writer i arkuszu Calc, kolejne komponenty otrzymają swoje notebookbary jeszcze w tym roku.Oczywiście nie należy spodziewać się stabilności działania –to tylko wersja alfa.

Od niedawna Notebookbar działa też w arkuszu Calc
Od niedawna Notebookbar działa też w arkuszu Calc

Uwaga: jeśli notebookbar nie chce się wyświetlić, pomóc możewyeksportowanie w powłoce systemowej zmiennej środowiskowej: exportLO_USE_NOTEBOOKBAR=1.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEpLSaXH