Łódź kolejnym ośrodkiem tworzenia gier? Game Summit 2013 pokazuje, że chęci są

Strona głównaŁódź kolejnym ośrodkiem tworzenia gier? Game Summit 2013 pokazuje, że chęci są
25.10.2013 19:21
Łódź kolejnym ośrodkiem tworzenia gier? Game Summit 2013 pokazuje, że chęci są

Polskie gry są coraz popularniejsze w świecie i również włodarze Łodzi to zauważyli. Kiedy znane studia deweloperskie prężenie działają już w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, postawiono sobie pytanie, czemu miasto niegdyś słynące z przemysłu włókienniczego nie miałoby też słynąć z produkcji gier? Temu zagadnieniu poświęcona była dzisiejsza konferencja Łódź Game Summit 2013, połączona z warsztatami.

350043291502471105

W myśl, że dla każdego coś miłego, w tle odbywał się turniej w wyścigi GRID 2 oraz zawody w tworzeniu grafiki komputerowej, niemniej w głównej mierze skupiano się na planach na przyszłość, a także wymianie uwag z działającymi na rynku od jakiegoś już czasu producentami czy różnego rodzaju firmami pomagającymi w dociągnięciu ambitnych przedsięwzięć do końca. Przede wszystkim jednak przedstawiono strategię rozwoju przemysłów kreatywnych dla miasta, z Łódzkim Centrum Gier Gameinkubator jako samodzielnym i samofinansowującym się projektem w centrum uwagi. Chodzi o zrobienie z Łodzi znaczącego ośrodka produkcji gier, ze wsparciem tej gałęzi przemysłu na każdym szczeblu — od samorządowego, przez zapewnienie osobom młodym odpowiedniego wykształcenia oraz narzędzi i technologii potrzebnych do zrealizowania celów (jak licencje na Unity3D, CryENGINE, ale też dostęp do np. zestawów motion capture), po wsparcie finansowe. W przeciągu dekady jest szansa na wejście do światowej czołówki producentów gier, a przynajmniej głęboko się w to publicznie wierzy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Przy akompaniamencie błysków fleszy podpisano akt intencyjny w tej sprawie. Swoje autografy złożyli na nim I Wiceprezydent miasta Łodzi Marek Cieślak, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Marek Okularczyk, czyli Dyrektor ds. Rozwoju Rynku z IBM Polska, Dyrektor generalny Dell Polska Wojciech Głownia, Prorektor ds. Rozwoju Uczelni Piotr Szczepaniak z Politechniki Łódzkiej, Prorektor ds. Nauki, Rozwoju i Pozyskiwania Funduszy ASP, Prorektor ds. Nauki Antoni Różalski z Uniwersytetu Łódzkiego, Pełnomocnik Rektora ds. Rozwoju Uczelni Janusz Tylman z PWSFTViT, Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tomasz Sadzyński i Wiceprezes Stanisław Witaszczyk, Dyrektor Doradztwa dla Biznesu i sektora publicznego ŁARR Izabela Witaszek, a także Jakub Duda ze studia Incuvo (twórców m.in. gry Createrria) z szefem firmy Teyon (przygotowującej obecnie Rambo: The Video Game) Michałem Tatką. Dało się tu niestety odczuć, że zaproszonych do współpracy deweloperów zepchnięto na dalszy plan (obaj panowie siedzieli w sumie na samych brzegach) i nasunęła mi się obawa czy cały ciekawy plan nie rozpłynie się gdzieś po urzędach.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Czuwający nad Łódzkim Centrum Gier Sebastian Białek zdaje się znać na rzeczy (czyli grach, także pod kątem biznesowym) i ma swoją koncepcję przedsięwzięcia, jednak brakuje wciąż konkretnych informacji, szczególnie jeżeli o potencjalne ulgi czy zniżki dla deweloperów chcących rozpocząć działalność w mieście chodzi (związane z budową lub wynajmem siedziby chociażby) — co zaznaczali w rozmowach ze mną twórcy gier. Czy kura znosząca złote jajka się z Gameinkubatora wykluje zobaczymy też dopiero za rok do dwóch lat. Tak naprawdę nie ma gwarancji, że z inicjatywy coś wyjdzie, niemniej należy trzymać kciuki za to, że to faktycznie dostrzeżona i możliwa do realizacji szansa dla regionu łódzkiego, a nie tylko polityczne zagrywki, umyślne rozbudzanie złudzeń.

Aktualizacja, 26.10.2013 12:00

Pojawił się oficjalny materiał wideo odnośnie ŁGS 2013:

Łódź Game Summit

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)