LTE trochę się „odkorkuje”. Europa otworzy kolejne częstotliwości

Strona głównaLTE trochę się „odkorkuje”. Europa otworzy kolejne częstotliwości
22.05.2015 16:21

Komisja Europejska podjęła decyzję o zwolnieniu kolejnych częstotliwości na potrzeby szerokopasmowych łączy bezprzewodowych. Na Starym Kontynencie będzie więc można wykorzystać pasmo 1452-1492 MHz, wykorzystując w każdym kraju identyczne rozwiązania techniczne i te same zasady ujednoliconego rynku telekomunikacyjnego.

bEadDsUl

Ten zakres częstotliwości nie jest obecnie wykorzystywany przez żadną z kluczowych usług. Pasmo 1452-1479,5 MHz od 2002 roku jest przeznaczane na sygnał radiofonii cyfrowej T-DAB w krajach UE, ale niewielu nadawców zdecydowało się na jego wykorzystanie. Jeśli jednak w danym kraju zaistniała taka sytuacja, rezerwacja zostanie zachowana. W pozostałych nie powinno być żadnych problemów z uwolnieniem całego pasma.

350136929439934401

Komisja Europejska założyła, że na terenie Unii Europejskiej już w tym roku dla Internetu bezprzewodowego ma być dostępne pasmo o łącznej szerokości 1200 MHz. Ostatnia decyzja dokłada kolejne 40 MHz do już dostępnych 990 MHz. KE zakłada, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy kraje członkowskie zwolnią wyznaczone częstotliwości.

bEadDsUn

Decyzja przewiduje także, że zwolnione częstotliwości zostaną wykorzystane jako SDL (Supplemental Downlink), przede wszystkim dla sieci LTE. Dzięki temu wszyscy operatorzy będą mogli poprawić możliwości swoich sieci, łącząc własne pasma z dodatkowymi z zakresu, o którym mówi Komisja Europejska. W efekcie powinniśmy dostać mniej „zapchane” i szybsze łącza.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEadDsVj