Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Chcesz zmienić wizualne oblicze KDE? Teraz masz na to szansę...

Już od jakiegoś czasu piszę o KDE Visual Design Group, inicjatywie mającej na celu stworzenie unikatowego wizualnego stylu dla KDE. Część zmian można było zobaczyć w ostatniej becie pulpitu Plasmy. Jest to jednak dopiero wierzchołek zmian, jakie szykują twórcy KDE. Co jednak najważniejsze, każdy może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu nowego stylu. Wystarczy wejść na oficjalne forum grupy i przesłać swoja propozycję, czy to w formie szkicu, czy nawet konstruktywnego komentarza.

Styl okien (Widget Style)

Większość programów Qt/KDE do elementów interfejsu używa klasy QWidget. Problem w tym, że aby stworzyć odpowiedni styl trzeba znać C++. Powinno to wyjaśnić niesamowitą popularność oxygena ;p. Oprócz QWidget coraz częściej stosowany jest Qt Quick (QML), który dostarcza odpowiednich kontrolek interfejsu w postaci Qt Quick Controls (przyciski, pola wyboru, pola tekstowe itp.) i który używany jest między innymi w "oknach" konfiguracji apletów plasmy. Jako że stworzenie odpowiedniego stylu dla Qt Quick Controls jest bardzo proste, jakiś czas temu został otwarty odpowiedni wątek na forum. Efektem wspólnej pracy kilkunastu osób, jest nowy styl okien:

Jest to pierwsza wersja projektowa, dlatego wszelkie uwagi oraz propozycje zmian należy zgłaszać na forum. W pierwszym wydaniu Plasma 5 będzie używany QtCurve, dopiero później ma powstać odpowiedni styl QWidget naśladujący styl dla Qt Quick Controls. Dlatego, jeśli ktoś ma żyłkę do C++ i chciałby pomóc, również powinien zajrzeć na forum.

Dekoracja okna

Innym dyskutowanym aspektem wyglądu była dekoracja okna, która prezentuje się następująco:

Projektanci zdecydowali się na zastosowanie wizualnego kontrastu, dzięki czemu całość jest bardziej wyrazista. Jako że, całość przypomina FormaN, nowa dekoracja bardzo mi się podoba. Podobnie jak w przypadku stylu okien, całość musi zostać przepisana na C++, ze względu na fakt, iż wydajność Aurorae jest niezadowalająca. Dlatego wszyscy, którzy chcieliby pomóc w tym szczytnym celu, powinni również udać się na forum.

Wygląd ustawień systemowych

Innym bardzo ciekawym obszarem nad, którym debatują projektanci oraz osoby od użyteczności interfejsu (Heiko Tietze, Thomas Pfeiffer, Björn Balazs). Pierwszym etapem było uporządkowanie wszystkich kategorii dostępnych w ustawieniach systemowych, wykorzystując do tego metodę zwaną (card sorting). W teście wzięło udział 331 osób, a wyniki wraz z ich analizą zostały opublikowane tutaj.
W ten sposób powstały 2 wątki, gdzie można dyskutować "rodzajową organizację ustawień" (Generic Organization of Sy...a także jak ma wyglądać wizualny podział na poszczególne moduły (Top-level System Settings Interface)

Każdy może brać udział w dyskusji, nadsyłając swoje propozycje zmian. Jednym z ciekawszych szkiców jest koncepcja zaprezentowana przez użytkownika "anditosan".

Dodam tylko, że sam pomysł spotkał się z szerokim poparciem i jest aktualnie dyskutowany. Jeśli ktoś nie zauważył, szkic wykorzystuje nowy styl okien wraz z dekoracją okna, o których pisałem wcześniej.

Konkurs na domyślną tapetę

W międzyczasie (2 najbliższe tygodnie) trwa również konkurs, podczas którego ma zostać wyłoniony zestaw tapet, które będą towarzyszyły nowemu wydaniu powłoki Plasmy. Po szczegóły odsyłam tutaj. Także, jeśli ktoś chce, aby jego propozycja znalazła się w nowym zastawie tapet, teraz ma okazję, aby przesłać swoją propozycję.

Efekt końcowy

To co widać powyżej to zrzut ekranu przedstawiający, jak ma w założeniach wyglądać efekt końcowy prac KDE Visual Design Group. Dodam tylko, że widać tam również nowy zestaw ikon tworzony przez zespół Nitrux na potrzeby KDE.

Speak Now or Forever Hold Your Peace

Jasne jest, że nie wszystkim mogą podobać się proponowane zmiany, dlatego projektanci zachęcają do czynnego udziału w kształtowaniu nowego wyglądu. Jest to jedna z wielu rzeczy, która wyróżnia społeczność KDE. Każdy może czynnie uczestniczyć w pracy nad jednym z najbardziej widocznych aspektów środowiska, czyli jego wyglądem. Teraz taka mała uwaga ode mnie, guano mnie obchodzi co myślą poszczególni użytkownicy o wyglądzie KDE. Nie podoba się, to wbijać na forum i podsyłać szkice. Przygłupie komentarze na moim blogu o tym, jaki to oxygen był, jest i będzie paskudny, nic nie zmienią. Deweloperzy dają szanse na odzew, z której każdy może skorzystać. Należy również pamiętać, że nie wszystkie z proponowanych zmian znajdą się domyślnie w pierwszej wersji Plasma 5. Dotyczy to zwłaszcza dekoracji okna, czy nowych ikon. Wszystko zależy od tego na jakim etapie "rozwoju" będą dane zmiany. Także komentarze w stylu, że nie wszystko trzyma się kupy również można zachować dla siebie, zwłaszcza jeśli jest się jedynie biernym obserwatorem.

*Plasma 5

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
GregKoval   8 #1 29.05.2014 02:55

Czy komentarz w stylu "Oxygen to najlepsze co nam dało KDE" Też jest przygłupi, bo wydaje mi się że znacząco zawęziłeś udział czytelników w komentarzach. Ale niech znają swoje miejsce w rzędzie :P

A tak na serio to mam uwagę do stylu. Czy nie uważasz że nowy styl może przynieść znaczący regres stabilności. Nie jestem optymistą. Ale widać to po pozostałych stylach, że albo decydują się na wszechstronnie dostępną możliwość konfiguracji i walczą przez wieki ze stabilizacją (QtCurve, Bespin), albo tak jak Oxygen nie pozwalają użytkownikowi na duże zmiany w wyglądzie. Tu zresztą też nie obeszło się bez wtopy, bo wiadomo ile wydań Oxygen strzelał fochy użytkownikom. (A sorry miało być bez aluzji do Oxygena, mea culpa).

To samo dotyczy też kwestii dekoracji okna, czy nadal w planach jest stworzenie jej na wysoce niestabilnym Aurorae?

lucas__   13 #2 29.05.2014 10:23

@GregKoval
Zarówno nowy styl okien tak jak i dekoracja okna mają zostać przepisane na C++. W pierwszym wydaniu nadal domyślną dekoracją okna będzie prawdopodobnie oxygen, właśnie z powodu słabej wydajności aurorae. Co zaś do samego stylu okna, musisz pamiętać o tym, że oprócz QWidget coraz częściej stosowany jest Qt Quick (QML), jak np, w nowym module wyboru tapety, czy wszystkich modułach konfiguracyjnych apletów plasmy.

Berion   16 #3 29.05.2014 10:57

Po za doborem kolorów i ikonami, ładne. ;)

GregKoval   8 #4 29.05.2014 11:41

@lucas__

To nie jest odpowiedź na moje pytanie. Ja się pytam, czy nie masz obaw, że to nic nie zmieni? QML nie daje aż tak bardzo znaczącej przewagi wydajności nad QWidget. Jest po prostu prostsze w projektowaniu i posiada więcej możliwości. Nie zmienia to faktu, że żadna z osób pracujących przy nowym stylu nie ma doświadczenia w tworzeniu takich stylów, a jak wiesz po stanie prac nad dotychczasowymi stylami, nie jest to wcale proste.

Celowo więc pytam, czy nie obawiasz się więc, że deweloperzy w imię stabilności nie obetną nowego stylu z narzędzi pozwalających na zmianę wyglądu poszczególnych jego elementów? Dostaniemy więc w efekcie kolejnego Oxygena, który ładnie wygląda, ale nie można w nim nic zmieniać. Aha, Oxygen bardzo ładnie wygląda! Swego czasu wiele osób instalowało niestabilne wersje KDE tylko dla samego wyglądu tego środowiska. Problemem jest to, że ten wygląd nie zmienił się znaczącą przez szereg lat, przez co teraz wszyscy wszyscy wieszają na nim psy. To nie wygląd jest jednak problemem KDE, ale utrudniona możliwość zmiany jego stylów.

Jak do tej pory mamy więc do czynienia z karnawałem mockupów. Zapewne pamiętasz jeszcze, co obiecano nie tak dawno użytkownikom GNOME 3 na takich makietach. Niestety proza życia pokazała, że realizacja tych projektów mija się się z rzeczywistością. Doprowadziło to do jednego, wielkiego hejtu GNOME już po premierze. Jeśli więc takie rewolucje mają dawać pożywkę trollom do dyskusji to pozwolę sobie być sceptycznym do tego tematu.

neXt___   12 #5 29.05.2014 14:39

Średnio mi odpowiada ten styl, który tworzy KDE Visual Design Group, przecież to aż śmierdzi Windowsem. Póki co, odsuwam się od KDE i zamierzam przejść na LXDE-QT, przynajmniej do czasu aż rozwiąże się problem KDE z miliardem zależności.

Scheiwar   9 #6 29.05.2014 22:15

Mody na spłaszczanie ciąg dalszy. Nie podoba mi się to. Ale nowe ikony są lepsze niż oxygen.

  #7 30.05.2014 00:09

Mi się podoba. Biorę to.

qnebra   7 #8 30.05.2014 10:14

Mam nadzieję, że zaproponowana tapeta się spodoba ;)

  #9 30.05.2014 10:49

Bardzo ładny styl. W końcu. Oxygen rzeczywiście mi obrzydł przez cały czas korzystania z Linuksa. W tej chwili siedzę na Gnome, który to może nie jest funkcjonalny, ale za to prosty.

Nie rozumiem komentarzy w stylu "jaki ten nowy styl brzydki, bo płaski jak w Windows". Dla mnie "płaskowatość" nie ma nic wspólnego z Windowsem, jest to po prostu w tej chwili uniwersalna maniera projektowania interfejsów i mi akurat bardzo pezypadła do gustu. A Windowsa, tym bardziej numer 8, nie używam praktycznie wcale :)

Kibicuję, aby nowy styl rzeczywiście ujrzał światło dzienne, czyli... oczy zwykłego pożeracza Linuksa ;)

lucas__   13 #10 30.05.2014 12:00

@GregKoval

Nie obawiam się, bo nic nie zmieniam w ustawieniach oxygena, także ten aspekt mnie nie obchodzi. Szczerze mówiąc dla mnie mogłoby nie być tam żadnych ustawień. Mam jednak świadomość, że dla wielu użytkowników ten aspekt jest bardzo istotny, dlatego sugeruję aby udać się na forum i zapytać/ zgłosić odpowiednia sugestię. Komentarze na moim blogu w tej kwestii niczego nie zmienią. Co zaś do zmiany stylów to wina samego Qt, które wymaga znajomości C++ aby stworzyć nowy styl, stąd tak mała ich ilość. Gtk ma w tym przypadku nad Qt przewagę, bo tam można okienka css ostylować. Co zaś do samego oxygena, również uważam, że to świetny styl.

@neXt__

Spokojnie nic nie tracisz, bo juz niedługo LXDEQt będzie uzywać KDE Frameweorks, także wszystko zostaje w rodzinie ;p

GregKoval   8 #11 30.05.2014 14:53

lucas__
>>"Co zaś do zmiany stylów to wina samego Qt, które wymaga znajomości C++ aby stworzyć nowy styl, stąd tak mała ich ilość."

Więc jeśli Nowy Styl będzie oparty także na C++ to też nic się w tej materii nie zmieni :P i będzie dyskusyjny tak samo jak Oxygen.

>>"Komentarze na moim blogu w tej kwestii niczego nie zmienią."

Myślę, że na takiej samej zasadzie mógłbym zapytać, czy publikacja tego tekstu coś w tym względzie zmieni? Nie mówię tu o tym, że udostępniasz linki to wiadomości źródłowych, choć sam zapewne orientujesz się jak czytelnicy traktują źródła na DP, chodzi mi raczej o twój komentarz, który jest niejako komentarzem do oryginalnego wpisu. Czemu więc tobie wolno mieć własne zdanie, a odmawiasz go innym.

Aha, żeby nie być gołosłownym: " Jako że, całość przypomina FormaN, nowa dekoracja bardzo mi się podoba.".

lucas__   13 #12 30.05.2014 15:20

@GregKoval

"Czemu więc tobie wolno mieć własne zdanie, a odmawiasz go innym."

Źle mnie Greg zrozumiałeś, nie odmawiam Ci prawa do komentowania. Chodziło mi raczej o to, że komentarze na moim blogu dotyczące narzędzi pozwalających na zmianę wyglądu danego stylu, niczego nie zmienią. Możemy sobie oczywiście debatować o tym czy nowy styl będzie mniej lub bardziej konfigurowalny, ale jeśli chcesz się czegoś naprawdę dowiedzieć lub zasugerować to musisz odwiedzić forum grupy.

GregKoval   8 #13 30.05.2014 15:37

>>"Możemy sobie oczywiście debatować o tym czy nowy styl będzie mniej lub bardziej konfigurowalny, ale jeśli chcesz się czegoś naprawdę dowiedzieć lub zasugerować to musisz odwiedzić forum grupy."

Myślę że te bezcelowe, bo jak wiesz nowy styl nie jest jeszcze stylem tylko jego makietą, opartą zdaje się na QtCurve. W tej chwili debata z twórcami na ten temat jest dla mnie bez znaczenia, bo wiem jakie możliwości konfiguracyjne QtCurve posiada.

Osobiście wolę jednak trzymać się od tego tematu daleko mając na uwadze historię Oxygena i doszukując się tych samych motywów w obecnej historii powstawania nowego stylu. Oczywiście znając wynik poprzedniej historii nie mogę oprzeć się swoistemu déja vu. Wnoszę jednak, że seria twoich artykułów, której przyświeca hasło: "Słuchajta malkontenty - idą zmiany", wymaga jednak komentarza sugerującego, że nie każdy jest optymistą pod tym względem. To jest blog i jeśli ty masz swoje prawo do "subiektywnych przemyśleń, często nacechowanych emocjonalnie", to ma je każdy. I tu właśnie powinny być one zamieszczane, a nie forum KDE, które służy, jak wiesz, do czegoś innego.

lucas__   13 #14 30.05.2014 15:58

@GregKoval

Dyskutować sobie możemy, ale jak sam widzisz nawet w kwestii możliwości konfiguracji danego stylu mamy odmienne zdanie. No ale to akurat jest norma ;p I żeby była jasność nikomu nie odmawiam prawa komentowania. Co więcej bardzo cenię sobie twoje krytyczne spojrzenie na pewne kwestie, niemniej to jak będzie wyglądała sprawa nowego stylu, na pewno nie rozstrzygnie się na tym blogu ;)

GregKoval   8 #15 30.05.2014 17:13

@lucas__

W zasadzie to mamy chyba podobne zdanie, różnica tkwi w tym, że ja zdaje sobie sprawę, że za wygląd KDE obwinia się niepotrzebnie wygląd Oxygena, a nie brak możliwości konfiguracyjnych środowiska, które są główną przyczyną. W powyższym wykonaniu niestety hoduje się kolejnego kozła ofiarnego dla heyterów, tą samą metodą i tyle.

lucas__   13 #16 30.05.2014 22:16

@GregKoval

Powiedzmy sobie jednak szczerze, że poza oxygenem i qtcurve nie ma zbyt wielu dostępnych stylów. Gdyby tworzenie stylów dla Qt było równie łatwe jak tworzenie motywów plasmy, raczej nikt by nie narzekał ;) Faktem jednak jest, że jeśli nic się w tej kwestii nie zmieni to nowy styl po jakimś czasie może podzielić los oxygena.

GregKoval   8 #17 31.05.2014 03:54

@lucas__

Ktoś ci nawciskał bajek, ze potrzebujemy nowego stylu Qt :P Moim zdaniem potrzebujemy tylko, aby w obecnych stylach dało się łatwo dodawać nowe motywy i użytkownik miał do nic łatwiejszy dostęp. To tyle. Cała ta akcja z visual group to po prostu wynajdowanie koła na nowo.

WolfX   13 #18 31.05.2014 15:39

Wywalają oxygena? Allleluja!!! Chwalmy Pana!!!

lucas__   13 #19 01.06.2014 15:30

@GregKoval

"Moim zdaniem potrzebujemy tylko, aby w obecnych stylach dało się łatwo dodawać nowe motywy i użytkownik miał do nic łatwiejszy dostęp."

Czyli coś na wzór motywów plasmy, gdzie możemy pobierać je bezpośrednio z Internetu?

GregKoval   8 #20 02.06.2014 14:41

Nie, raczej coś na wzór GNOME, gdzie pobranie motywu nie wiązałoby się z oddzielną instalacją silnika do niego. W tej chwili mamy produkcję kolejnego stylu Qt o charakterze "albo...albo". Coś jak z GNOME 3, które jest bardzo konfigurowalne... można je np. zamienić na ... Cinnamona.

dthlfwp   7 #21 02.06.2014 19:44

Na kiedy jest przewidziana premiera kompletnego KDE5, tj. cał framework z plasma itd. (1 lipca podobno?)?
Czy np. Kubuntu będzie mozna wtedy zaktualizować do KDE5 bez zbędnych kombinacji?
Pozdrawiam

lucas__   13 #22 02.06.2014 23:01

@GregKoval]
"Nie, raczej coś na wzór GNOME, gdzie pobranie motywu nie wiązałoby się z oddzielną instalacją silnika do niego."

I tutaj znów wracamy do punktu wyjścia, bo cos takiego wymaga zmian w sposobie w jakim tworzone sa style/motywy dla Qt, a raczej jego ułatwieniem. Im łatwiej będzie mozna tworzyć style dla Qt tym więcej ich bedzie dla KDE i LXDEQT.

"Coś jak z GNOME 3, które jest bardzo konfigurowalne... można je np. zamienić na ... Cinnamona."

A tutaj nie bardzo rozumiem mógłbyś rozwinąć? Masz na mysli to, że gs i cinnamon to tylko java script + css i dlatego łatwo je modyfikować? Jakby nie patrzeć qml jest pod tym względem jeszcze łatwiejszy ;)

@dthlfwp
http://community.kde.org/Frameworks/Epics
http://techbase.kde.org/Schedules/Plasma/Next_Schedule
Kubuntu doda specjalne repo i bedzie mozna doinstalować Plasma 5 i KDE Frameworks tak jakby obok istniejącej instalacji ;) Tak, że obie wersje bedą mogły byc obok siebie zainstalowane.

GregKoval   8 #23 04.06.2014 05:14

>>" Im łatwiej będzie mozna tworzyć style dla Qt tym więcej ich bedzie dla KDE i LXDEQT."

Sorry ale chyba nie wmówisz mi że stworzenie dobrego tematu dla Bespina, czy QtCurve wymaga zdolności programistycznych? Po co nam nowe silniki skoro stare są wyjątkowo konfigurowalne? Zdaje się że ten powyższy motyw powstał na QtCurve i się ludziom podoba, jaki jest więc motyw tworzenia nowego silnika?

lucas__   13 #24 04.06.2014 21:32

Co ty masz z tymi tematami? Oficjalne nazewnictwo to "styl interfejsu".

http://s6.ifotos.pl/img/stylpng_eenhrax.png

Style interfejsu są mniej lub bardziej rozbudowane, niektóre jak np. CDE, Cleanlooks, MS Windows 98, Motif, Plastik nie mają żadnych opcji konfiguracji. QtCurve jest pod tym względem wyjątkowy, bo to cały silnik do tworzenia stylów. A mi chodzi o takie proste "style interfejsu" jak np cleanlooks. Nawet aby stworzyć tak prosty styl trzeba znać C++, dlatego powtarzam po raz kolejny raz, aby było więcej "stylów interfejsu" trzeba wprowadzić odpowiednie zmiany w samym Qt

  #25 09.06.2014 11:49

Bardzo mi się podobają newsy ze świata KDE na blogu DP, trzymaj tak dalej ! :)