Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Krawędzie ekranu w KDE

Wraz z premierą nowego systemu od Microsoftu, co poniektórzy użytkownicy odkryli, że krawędzie ekranu nie służą tylko do oglądania, a nawet mogą być przydatne. Nie inaczej jest w KDE, gdzie deweloperzy dali użytkownikom możliwość wykorzystania "całej" powierzchni ekranu, a nawet jego "skrajnych" części. Jest to opcja szczególnie interesująca dla osób, które korzystają z wielu wirtualnych pulpitów lub mają kilkanaście otwartych okien programów.

Jak to ugryźć?

Pierwsze co musimy zrobić to uruchomić: Ustawienia systemowe> Zachowanie przestrzeni roboczej> Krawędzie ekranu. Naszym oczom powinien ukazać się taki oto widok.

Mamy możliwość konfiguracji 4 rogów ekranu oraz ich "środków" co w sumie daje nam 8 miejsc, gdzie możemy najechać myszą aby uaktywnić dane działanie. Do każdej krawędzi przypisanych zostało 10 rożnych czynności (działań).

Są to:

 • Brak działania (nazwa mówi sama za siebie ;))
 • Pokaż tablicę
 • Tutaj zatrzymam się na krótką chwilę, tym bardziej, że być może niektórzy nie wiedzą czym owa tablica jest. Jest to efekt, który przyciemnia nam pulpit, jednocześnie pokazując aplety plasmy jakich w danej chwili używamy na pulpicie. To jest jedna z opcji. Drugą jest możliwość bezpośredniego dodania plasmoidów do samej tablicy. Innymi słowy, możemy tak to skonfigurować, że pulpit mamy czysty, ale po najechaniu na jedną z krawędzi pokaże nam aplety plasmy, które dodaliśmy do tablicy.
 • Pokaż pulpit (minimalizuje wszelkie otwarte okna programów)
 • Zablokuj ekran
 • Powstrzymaj blokowanie ekranu
 • Prezentacja okien - Wszystkie pulpity
 • Prezentacja okien - Bieżący pulpit
 • Prezentacja okien - Bieżący program
 • Siatka pulpitu
 • Siatka pulpitu - Kostka
 • Siatka pulpitu - Walec
 • Siatka pulpitu - Koło
 • Przełączanie przebierane - Wszystkie pulpity
 • Przełączanie przebierane - Bieżący pulpit

Warto wiedzieć

Możemy także zmienić czas po jakim dana akcja będzie uruchamiana. Co poniektórych może zainteresować zakładka "Zarządzanie oknami", gdzie da się ustawić opcje odpowiadające za nienakładanie się na siebie okien (funkcja znana jako tiling lub aero snap). Warto również pamiętać, że niektóre pozycje mogą być niedostępne, należy wtedy włączyć dany efekt w menu Efekty pulpitu> Wszystkie efekty. Domyślnie w KDE aktywny jest lewy górny róg wraz z działaniem "Prezentacja okien - Wszystkie pulpity", jednak jest to w dużej mierze uzależnione od ustawień danej dystrybucji. 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 19.12.2012 11:37

"Domyślnie w KDE aktywny jest lewy górny róg wraz z działaniem "Prezentacja okien - Wszystkie pulpity""

Zrzynka z GNOME 3/Cinnamona?

"Warto również pamiętać, że niektóre pozycje mogą być niedostępne, należy wtedy włączyć dany efekt w menu Efekty pulpitu> Wszystkie efekty."

I można zapomnieć o wydajności i responsywności, albo o KDE jako środowisku do gier (http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_1210beta_desktops&...).
No chyba, że ktoś nie ma nic innego do roboty jak tylko ciągle konfigurować środowisko ;)

  #2 19.12.2012 11:48

Krawędzie ekranu są super. Sam wykorzystuję dwie:
lewy górny róg na pokazanie wszystkich okień z danego desktopu
lowy środkowy plac na pokazanie tablicy, w której trzymam system traya.

lucas__   13 #3 19.12.2012 13:20

@Fedor

"Zrzynka z GNOME 3/Cinnamona?"

http://www.kde.org/announcements/4.0/desktop.php
"Present Windows gives you an overview of your open windows. Push the mouse cursor to the top-left corner of the screen and press to arrange your windows side-by-side."

KDE 4.0 zostało wydane w styczniu 2008, za miesiąc będzie 5 lat.
Mówiąc kolokwialnie i co zatkało kakao?
Aż dziw bierze, że ludzie mogą być takimi ignorantami. Dla twojej wiadomości nikt wtedy nie słyszał o GNOME 3, o Cinnamonie nie wspominając. Inna sprawa, że efekt prezentacji okien pochodzi jeszcze z czasów beryla albo i wcześniejszych.

A ten link to co ma pokazać? KDE jest w tym konkretnym benchamrku najszybsze, sam zobacz.
Czasem mam wrażenie, ze niektórym nie powinno się dawać do reki klawiatury bo sobie mogą krzywdę zrobić.

Druedain   14 #4 19.12.2012 14:21

@lucas__ Kiedyś pierwszą rzeczą jaką robiłem było wyłączanie tych krawędzi. A teraz mam wydłużony czas oczekiwania na działanie i górny prawy pokazuje pulpit, a dolny wybór okien :)

@Fedor Proszę Cię…

Autor edytował komentarz.
pawelllek   6 #5 19.12.2012 14:22

@lucas__ - napisz jeszcze jednej ciekawej opcji
Poniżej jest: Zmień pulpit na krawędzi - i należy wybrać Zawsze włączone
Wtedy wystarczy myszką przejechać poza ekran aby przeskoczyć na boczny wirtualny pulpit !
Ja tak pracuje - genialne - tylko trzeba się do tego przyzwyczaić.

  #6 19.12.2012 14:26

@lucas
No i co się spinasz? Nie zauważyłeś "?" na końcu zdania. To było pytanie a nie twierdzenie. Ściągnąłem nawet CentOS-a, żeby samemu sprawdzić. Tak, KDE było pierwsze. Happy?

"A ten link to co ma pokazać? KDE jest w tym konkretnym benchamrku najszybsze"
Z wyłączonymi efektami to tak, z włączonymi - nie, sam zobacz.

Savpether   6 #7 19.12.2012 17:13

@Fedora

Też używam Gnome-Shell i mi się podoba, ale akurat w tym przypadku nie masz racji. KDE wyłącza efekty automatycznie przy aplikacjach Full Screen :) Gnome-Shell też będzie miał to zaimplementowane, wtedy będzie szybsze od KDE, choć i obecnie z włączonymi efektami jest prawie tak samo wydajny jak KDE z wyłączonymi.

Autor edytował komentarz.
lucas__   13 #8 19.12.2012 20:56

@Fedor
Potraktuj to jako lekcje poglądową na przyszłość.
Co zaś do drugiej kwestii @Savpether ma częściowo rację. W KDE istnieje opcja "Zawieś efekty pulpitu dla okien pełnoekranowych". Z tym, że od jakiegoś czasu (KDE 4.8?) jest ona domyślnie wyłączona. GNOME Shell ma ją zaimplementowaną od wersji 3.2 (stąd podobne wyniki do KDE) http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=OTg1Mg. Niedawno dołączyło do tego grona Unity.
Jednakże ani w GNOME Shell ani Unity nie da się całkowicie wyłączyć efektów pulpitu, tak jak w KDE. Na tym właśnie polega przewaga KDE.

  #9 19.12.2012 21:41

Fedor: o ile się nie mylę, KWin automatycznie wyłącza efekty pulpitu kiedy wykryje aplikację działającą w trybie pełnego ekranu -- właśnie po to, aby zapewnić optymalną wydajność gier.

Poza tym polecam przeczytać, dlaczego do benchmarków z Phoroniksa należy podchodzić z dużą ostrożnością: http://blog.martin-graesslin.com/blog/2012/09/why-i-dont-like-game-rendering-per.../

  #10 20.12.2012 03:23

@lucas
"Potraktuj to jako lekcje poglądową na przyszłość."

Lekcję na temat czego? Że można komuś łatwo na odcisk nadepnąć jednym pytaniem (naprawdę nie było w nim żadnej złośliwości)? Czy może, że powinienem z wypiekami na twarzy czytać changelogi? ;)

@Druedain
"Proszę Cię..."

To ja Ciebie proszę...

Savpether   6 #11 20.12.2012 22:11

@lucas_

Nie da się zupełnie wyłączyć efektów pulpitu w Gnome-Shell, jednak dla aplikacji sam Gnome-Shell jest nie potrzebny, a go da się wyłączyć razem z efektami i to właśnie będzie zaimplementowane w przyszłych wersjach GNOME :)

nintyfan   11 #12 21.12.2012 16:15

@Fedor (niezalogowany) | 19.12.2012 11:37 :
Raczej zrzynka z Compiza.

  #13 16.01.2013 18:52

@nintyfan, @Fedor
Jeśli już mowa o zrzynkach, to raczej z OSX (http://pl.wikipedia.org/wiki/Expos%C3%A9_%28informatyka%29)