Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma Next (wersja rozwojowa z 10.04.2014) - szybki rzut okiem

Ostatnio pisałem o wydaniu pierwszej alfy Plasma Next. Postanowiłem zatem przekonać się jak w praktyce działa i wygląda wersja rozwojowa nowej powłoki pulpitu KDE. Jako że na oddzielnej partycji testowej miałem już zainstalowany od jakiegoś czasu openSUSE postanowiłem go niecnie wykorzystać instalując testowe wydanie plasmy. Po instalacji polecam ponownie zrestartować komputer, bo samo przelogowanie może być niewystarczające. Pierwsze co rzuca się w oczy to przyśpieszony start całej sesji od menadżera logowania do pełnego pulpitu. Powiedziałbym nawet, że całość uruchamia się 3 razy szybciej, aczkolwiek może być to wynik efektu placebo.

Klasycznie, a jednak inaczej

Twórcy KDE starali się zachować znajomy wygląd interfejsu, dorzucając jednak szereg małych usprawnień i tak dla przykładu kickoff w pełni korzysta z motywu plasmy, w przeciwieństwie do swoistej hybrydy z KDE 4.x.

Co ciekawe wyszukiwarka nie zawala już miejsca przez cały czas i pokazuje, się dopiero kiedy zaczniemy pisać daną frazę. Samo menu działa bardzo sprawnie, aczkolwiek osobiście preferuję to tradycyjne, którego niestety nie przeportowano. Nie ma jednak nad czym ubolewać, zastąpi je bowiem homerun kicker, jak tylko Eike Hein skończy pracę nad folder view, tym bardziej że deweloperzy dorzucili w ustawieniach pulpitu możliwość zmiany jego układu, czego nie było jeszcze w alfie.

Niestety integracja oxygena z QML nieco kuleje i moduły konfiguracyjne napisane z jego użyciem wyglądają jak plac budowy polskich autostrad. Oxygena ma jednak zastąpić nowy styl okien, dlatego w finalnej wersji powinno być już ok. Wracając jednak do motywu plasmy, który widać na powyższych obrazkach, to prezentuje się on całkiem nieźle. Powiedziałbym nawet, że podobnie jak z alkoholem i kobietami, im dłużej na niego patrzę, tym bardziej mi się podoba, ale i tak nic nie powstrzyma mnie, żeby zmienić go na coś bardziej przezroczystego.

Zasobnik systemowy

Jak już wspomniałem wcześniej, mimo iż deweloperzy sprezentowali nam klasyczny pulpit, pełno w nim drobnych usprawnień, jak choćby w zasobniku systemowym.

Począwszy od kalendarza

na ustawieniach sieci skończywszy. Oprócz nowych ikon, całość zapakowano w jedno menu, czyli jak klikniemy na sieci czy powiadomieniach to możemy się pomiędzy nimi przełączać poprzez kolumnę z lewej strony. Idzie się przyzwyczaić. Niestety nowy tray nie obsługuje starego protokołu, podobnie jak GNOME Shell czy Unity. O ile aplikacje napisane w Qt czy GTK (app indicators) obsługujące Status Notifier Specification działają bez problemu, to już ikona opery, używająca starego protokołu, się nie wyświetla.

Menadżer aktywności i apletów plasmy

Inną zmianą jest wrzucenie obu wspomnianych menadżerów na lewą stronę pulpitu, co ma być jakoby spowodowane coraz większą dostępnością ekranów panoramicznych. O ile menadżer apletów plasmy wygląda jak ten z wersji KDE 4.x, o tyle menadżer aktywności przeszedł spory lifting na plus.

Wyświetlają się tam teraz miniaturki używanych aktywności (czego nie widać na zrzucie, bo po aktualizacji się skopało ;p). Jeśli ktoś używał aktywności, to się ucieszy, pozostali przejdą nad tym do porządku dziennego. Oczywiście wszelkie możliwości konfiguracyjne panelu

zostały zachowane i nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wrzucić, ot choćby na górę.

Nawet krunner doczekał się podziału na kategorie podczas wyszukiwania, póki co z bardzo ograniczonymi opcjami konfiguracyjnymi.

KDE 4.x i Plasma Next

W przeciwieństwie do KDE 3 i KDE 4, gdzie korzystanie z aplikacji napisanych w Qt3 i Qt4 było bardzo utrudnione, a czasami wręcz nie możliwe, tutaj nie ma z tym żadnych problemów.

Wizualnej metamorfozy ciąg dalszy

Motyw plasmy nadal będzie ewoluował, a to co widzimy powyżej to kolejne propozycje szkiców, tym razem menadżera logowania i okna zamykania systemu. Dodam tylko, że już trwają prace nad ich implementacją. To tak na szybko, a o kolejnych zmianach, będę oczywiście informował na blogu.

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
N4R   3 #1 11.04.2014 08:49

Na prawdę jestem pod wrażeniem, jeszcze trochę i porzucę raz jeszcze Unity dla KDE.

Jest możliwość testowania nowego KDE z jakiegoś PPA? Jak tak to czy działa to w miarę stabilnie, aby wrzucić na system?

PAMPKIN   12 #2 11.04.2014 08:58

Jakie distro będzie go zawierać? W sensie które pierwsze?

greywolf   3 #3 11.04.2014 09:07

Ja bym zakładał że KDE 5 trafi najszybciej do Archa i Gentoo :)

  #4 11.04.2014 09:19

Dla Kubuntu również będzie poprzez PPA niemal natychmiastowo

Frankfurterium   10 #5 11.04.2014 09:20

A miałem nadzieję, że skrobniesz coś o rolling release w wydaniu Blue Systems ;)

pokiep666   4 #6 11.04.2014 09:41

Szczerze pisząc to juz sie nie moge doczekać tych zmian.Aczkolwiek nowa 4.13 w kubuntu 14.04 sprawuje się bardzo ładnie.

qnebra   7 #7 11.04.2014 09:58

@N4R:

Jest zrobione PPA pod systemy z rodziny *buntu, ale jest mocno testowe. Bardzo mocno.

Jusko   14 #8 11.04.2014 11:59

A ja nadal nie kupuję tego stylu "flat". Na szczęście to KDE, więc motywów graficznych nie braknie :-) Może wersja 5 będzie dla mnie lepsza - cyklicznie sprawdzałem KDE4 od początku istnienia i podobnie niedawno sprawdziłem go w Fedorze 20 - z plusów, applety plasmy przestały crashować. Ale tak - nadal było to te same KDE4 (sama wysypała mi się konfiguracja środowiska, nie chciał się słuchać swoich GUI do autostartu skryptów i musiałem dodawać z palca, lubiło się ono przywiesić na XY sekund czasem przy wł/wył systemu ale więcej osób ma z tym problem, zaczęło się zawieszać przy klikaniu myszą na amen ale miało to też powiązanie z sypniętymi plikami konfiguracji środowiska).

xomo_pl   24 #9 11.04.2014 12:57

ładnie nawet to wygląda... KDE od lat moim zdaniem "trzyma styl" nie to co gnome i reszta- stare było paskudne a nowe jeszcze gorsze...

StarterX4   11 #10 11.04.2014 13:34

Pewnie muli dużo bardziej od KDE4. Nie dzięki, nie skorzystam z tak zamulonego środowiska... MATE najwydajniejsze :P

Kintoki   6 #11 11.04.2014 13:41

Od zawsze preferowałem KDE ale jak na razie żadnych powalających zmian nie zaobserwowałem... poczekam jeszcze na ten nowy styl okien ale ze screenów które "wyciekły" stwierdzam że jest słaby... zobaczymy jak będzie z finalną wersją.
A z drugiej strony nigdy nie przepadałem za gnomem ale naprawdę mnie kusi żeby przetestować wersję 3.12, deweloperzy skupiają się na najmniejszych detalach i to mi się zaczyna naprawdę podobać...

GregKoval   8 #12 11.04.2014 14:22

>>"Nawet krunner doczekał się podziału na kategorie podczas wyszukiwania, póki co z bardzo ograniczonymi opcjami konfiguracyjnymi."

A czy to przypadkiem nie Sprinter, bo też go widzę w repo?

jmmzon   10 #13 11.04.2014 14:23

A to przypadkiem ten krunner, to nie jest teraz milou?
Bo tak właśnie u mnie milou na kde 4.13 wygląda.

  #14 11.04.2014 14:35

@StarterX4: Widać guzik wiesz o KDE skoro Ci muli.

GregKoval   8 #15 11.04.2014 14:40

>>"Oxygena ma jednak zastąpić nowy styl okien, dlatego w finalnej wersji powinno być już ok. "

Nie mogę doszukać się informacji o zmianie Oxygena na "nowy style okien". Szczerze mówiąc to wątpię w to zważywszy na zacofanie techniczne dotychczasowej konkurencji Oxygena, prędzej obstawiał bym wizualną zmianę wyglądu Oxygena.

>>"W przeciwieństwie do KDE 3 i KDE 4, gdzie korzystanie z aplikacji napisanych w Qt3 i Qt4 było bardzo utrudnione, a czasami wręcz nie możliwe, tutaj nie ma z tym żadnych problemów."

Nie rozumiem tego zdania. Ale warto zaznaczyć, że w nowej wersji pożegnamy się już z możliwością uruchomienia aplikacji KDE 3.

  #16 11.04.2014 15:28

W Slackware można skompilować jeszcze tego samego dnia co wyjdzie na stronie KDE. Nie trzeba czekać na paczki Archa czy ebuilidy Gentoo.

neXt___   12 #17 11.04.2014 15:33

@StarterX4, jeśli masz komputer na korbę i próbujesz zainstalować na nim KDE, to oznacza że jesteś głupi i nie wiesz co robisz. KDE nie jest zamulone, ba, jest bardzo płynne i responsywne, tyle że wymaga przyzwoitego komputera. Na dobrym komputerze, MATE nie ma nawet startu do KDE, bo odpada w przedbiegach.

Jakoś mnie nie przekonuje te nowe KDE, wolę obecną wersję z drobnymi poprawkami.

lucas__   13 #18 11.04.2014 15:57

@GregKoval
http://aseigo.blogspot.com/2014/03/krunner-sprinter-and-milou-sorting-it.html
Tak jak @jmmzon pisze w pierwszej wersji Plasma Next nowa wersja krunnera bazuje na interfejsie milou. W następnych wydaniach ma zostać przeportowana na sprintera o czym pisze seigo na swoim blogu, nieco wyjaśniając sytuację ;p

Jak nie zdążą z nowym stylem to wykorzystają qtcurve
http://forum.kde.org/viewtopic.php?f=285&t=120397#p306332

A3: New widget theme, either migrating the widget theme from Qtcurve to the next widget theme or figure out how to use ONLY Qtcurve for the window theme.
If we choose the latter that means that we intend to migrate to Qtcurve with all the issues involved in that (trying to get a hold of Craig Grant (?) the designer of Qtcurve and figuring out the technical issues of it).

Chodziło mi oto, że w większości dystrybucji nie dało się zainstalować np amaroka z kde 3, w niektórych dystrybucjach było to możliwe, bo paczkujący wrzucali pakiety do /opt, ale np. w takim pclinuxos nie
W Plasma Next nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystać z aplikacji KDE 4

GregKoval   8 #19 11.04.2014 16:18

>>"Jak nie zdążą z nowym stylem to wykorzystają qtcurve "

IMO Oxygen, a QtCurve to niebo, a ziemia. Oxygen dostarcza więcej możliwości technicznych, jak np. świetne animacje elementów, których brakuje w QtCurve. Wydaje mi się, że w obu przypadkach (nowy styl lub QtCurve) wywoła to więcej dyskusji niż jest warte (tak samo jak było z wprowadzeniem Oxygena).

>>"W Plasma Next nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystać z aplikacji KDE 4"

To chyba raczej kwestia nowych wersji aplikacji i ich konfliktowych ustawień, a nie środowiska. Nowy Amarok po prostu rezerwuje sobie zasoby, które wcześniej należały do jego starszej wersji. Z tego co pamiętam dopóki KDE3 było w oficjalnym repo, nie było z tym problemów (w Kubuntu).

Waka   10 #20 11.04.2014 17:44

Wiem, że to zbyt wczesna wersja, by oceniać, ale na chwilę obecną brakuje tutaj konsekwencji. Zasobnik, pasek zadań i menu start wyglądają przyjemnie i nowocześnie, ale okienka i ikonki zalatują latami dziewięćdziesiątymi. Z tego co widziałem to też się tym zajęli, więc powinno być dobrze.

stanek.94   6 #21 11.04.2014 23:19

Cos zaczynają robić sie podobni do windowsa 8....
Mam nadzieje że to nie pójdzie w tą stronę

Magnis   8 #22 11.04.2014 23:27

@stanek.94 do tego im jeszcze daleko...

neXt___   12 #23 11.04.2014 23:44

@stanek.94, o to nie musimy się martwić. Nikt nam nie wrzuci jakichś idiotycznych kafelek, ani innego tałatajstwa. Można się przyczepić tego spłaszczenia, ale to taka moda - głos większości, a nie jednostek. Zawsze możesz sobie zmienić motyw w kilku kliknięciach, w Windowsach nigdy tego nie uświadczysz :P

lucas__   13 #24 11.04.2014 23:54

@Frankfurterium
Opublikuje dłuższy tekst w następnym tygodniu ;)

@StarterX4
To ktoś jeszcze tego używa? Nie lepiej XFCE i LXDE?

@Kintoki
Polecam poużywać GNOME 3.12 chwilę oraz doinstalować vlc, kadu i kilka innych programów i cały urok pryska.

@GregKoval
Ja tylko przekazuje to co mówią deweloperzy/projektanci. Dla mnie wszystko jedno, tak długo jak będzie można doinstalować oxygena (a będzie).
Co do instalacji kde 3 obok kde 4
http://www.gentoo.org/proj/pl/desktop/kde/kde4.xml
Posiadanie tych samych plików konfiguracyjnych, wspólnych dla KDE 3.5 i KDE 4.0 nie jest zalecane. "Aby zabezpieczyć się przed tym, skrypt startowy startkde nadpisuje link ~/.kde podczas startu KDE. Oznacza to, że konfiguracja sesji w KDE 3.5 będzie niedostępna z poziomu KDE 4.0 i odwrotnie.
Z tego powodu nie należy logować się do KDE 4.0 podczas gdy KDE 3.5 ciągle działa w tle dla tego samego użytkownika."

Oraz jeden z postów na forum debiana
http://www.debian.pl/threads/9967-KDE4-obok-KDE3-na-Lennym

@Waka
Komentarz w stylu: wiem, że zmienią ale i tak sobie ponarzekam ;p

PokerFace   10 #25 12.04.2014 00:33

To jest po prostu piękne :D

  #26 12.04.2014 07:04

Widać, że piszący nie korzysta z KDE. To musi być jakiś przedruk recenzji.

Kintoki   6 #27 12.04.2014 14:16

@lucas__ może i tak, na szczęście nie używam vlc(coś co nie potrafi używać zewnętrznych kodeków - a przynajmniej nie potrafiło kiedy testowałem - jest u mnie na starcie skreślone) za to gnome videos bardzo mi się podoba na screenach, jak będzie działało w praktyce okaże się gdy tylko g3,12 pojawi się w stabilnym repo archa :) A co do reszty aplikacji myślę że w większości przypadków będę mógł przejść na gnomowe odpowiedniki bez większego bólu w d***e. Oczywiście to tylko teoria jak będzie w praktyce się jeszcze okaże ;P

Waka   10 #28 12.04.2014 16:01

@lucas__: Czy ja wiem? Trochę nad tym siedzą, a interfejs nadal jest we wczesnym etapie i nadal nikt nie umie mi pokazać spójnego konceptu.

saitoh   6 #29 12.04.2014 16:04

"Niestety nowy tray nie obsługuje starego protokołu, podobnie jak GNOME Shell czy Unity. O ile aplikacje napisane w Qt czy GTK (app indicators) obsługujące Status Notifier Specification działają bez problemu, to już ikona opery, używająca starego protokołu, się nie wyświetla. "

Szkoda, że deweloperzy KDE nie wprowadzili obsługi zwykłej tacki systemowej. Pewnie będzie masa problemów z wieloma aplikacjami.

saitoh   6 #30 12.04.2014 16:08

@Kintoki:
"A co do reszty aplikacji myślę że w większości przypadków będę mógł przejść na gnomowe odpowiedniki bez większego bólu w d***e. Oczywiście to tylko teoria jak będzie w praktyce się jeszcze okaże ;P"

Dla mnie to jest idiotyzm, żeby rezygnować ze swoich ulubionych programów bo napisane są w QT, GTK, ABC itp. Zresztą nawet się nie da w większości przypadków.

  #31 12.04.2014 16:11

@GregKoval
A ja uważam, że to oxygen jest paskudnie cukierkowy i mało konfigurowalny. QTqurve z kolei ma multum ustawień i można wyczesać wygląd jaki nam się podoba, fakt trzeba się trochę na grzebać ale naprawdę warto.

Oxygen w wielu przypadkach i również w moim było tym co odrzuca nowych od KDE. Ja wróciłem po raz 7 do kde4x ale gdby nie qtQurve to pewnie bym miał Unity/Gnome3 czy cokolwiek.

Kintoki   6 #32 12.04.2014 17:35

@saitoh A kto tu mówi o rezygnacji z ulubionych programów?