Microsoft przedstawił koncept Lumii z ekranem E Ink. Projekt smartfonu jest naprawdę interesujący

Strona główna Aktualności
Lumia 640 z ekranem E Ink? To ciekawy pomysł. (depositphotos)
Lumia 640 z ekranem E Ink? To ciekawy pomysł. (depositphotos)

O autorze

Mobilny Windows nie dał rady w starciu z platformami Google i Apple. Niestety, fanom Lumii pozostają obecnie tylko wzmianki o mitycznym smartfonie Surface Phone i nadzieja, że Microsoft jednak powróci na rynek smartfonów z własnymi urządzeniami. Obecnie firma z Redmond skupia się przede wszystkim na wydawaniu oprogramowania na Androida i iOS-a. Nie oznacza to jednak, że całkowicie porzucono prace nad rozwiązaniami dla smartfonów.

Podczas konferencji UbiComp2018 zaprezentowany został koncept Lumii z dodatkowym ekranem E Ink. Za interesujący projekt odpowiada Microsoft Research, oddział Microsoftu, który skupia się na rozwoju oprogramowania i sprzętu, który niekoniecznie musi trafić do sprzedaży. Nie mamy do czynienia z zupełnie nowym smartfonem. Drugi ekran został dodany do Lumii 640.

Dokument opublikowany przez Microsoft zawiera grafiki przedstawiające nowe rozwiązanie, a także przykłady zastosowania drugiego wyświetlacza. Ekran E Ink mógłby komunikować się z wykorzystaniem Bluetooth. Z kolei energię pobierałby z akumulatora smartfonu. Ekran mógłby służyć do wyświetlania dodatkowych opcji lub pokazywania rozszerzonych informacji. Mógłby także działać niezależnie od głównego wyświetlacza.

Wśród przykładów podanych przez Microsoft znajduje się wykorzystanie ekranu jako programowej klawiatury. Wówczas główny wyświetlacz przedstawiałby wyłącznie treść rozmowy w komunikatorze lub całą treść maila, nie marnując powierzchni na klawiaturę. Ekran znalazłby zastosowanie podczas czytania, wyświetlania prostych informacji z wybranych aplikacji (np. lista rzeczy do zrobienia) czy chociażby bardziej rozbudowanego widżetu pogody. To wszystko przy niewielkim zużyciu energii.

Niestety, przedstawiony koncept Lumii z ekranem E Ink nie trafi na sklepowe półki. Szkoda, bowiem nawet sam materiał wykorzystany do ochrony obudowy wyróżniałby smartfon na tle konkurencji. Według oficjalnego dokumentu, firma z Redmond miałaby postawić na alcantarę. No cóż, wszystko brzmi naprawdę ciekawie, ale Microsoft w najbliższym czasie raczej nie planuje powrotu na rynek smartfonów. Co ciekawe, wzmianki o wykorzystaniu dodatkowego ekranu E Ink pojawiły się już w 2016 roku. Natomiast jeden z patentów Microsoftu, o którym pisaliśmy w tym roku, przedstawiał niewielkie urządzenie z dwoma wyświetlaczami, które można by było złożyć prawie jak książkę.

© dobreprogramy
s