Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Crowdfunding jedynym ratunkiem dla Grecji?

Oculus Rift swojego czasu wsparło na kickstarterze 9,522 osób, łącznie zebrano prawie 2,5 mln $, na Star Citizen internauci wyłożyli 84 mln, z czego ponad 6 mln poprzez platformę Kickstarter. Projekty ufundowane w ten sposób można już pewnie liczyć w tysiącach, i nie chodzi tylko o gry, czy sprzęt komputerowy. Zaledwie 24 godziny trwała zbiórka 8.000 $ dla Samanthy Allen, która wspomnianą kwotę przeznaczyła na operację zmiany płci. Za każdym razem jak czytam takie historię to myślę, że nic więcej mnie już nie zaskoczy. Ale nie, w końcu każdy może utworzyć projekt, i rozpocząć zbiórkę na praktycznie dowolny cel, a ludzka pomysłowość nie zna granic.

Ostatnim hitem finansowania społecznościowego jest UWAGA... Spłata zadłużenia Grecji wobec MFW, a konkretnie jednej jego raty która wynosi bagatela 1,6mld $. Pogrążona w kryzysie Grecja potrzebuje dziś właściwie każdego euro, o północy minął czas spłaty raty, i jak ogłosił rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Grecji nie udało się spłacić raty pożyczki w ustalonym terminie. Ekonomiści powtarzają, że spłacenie długów przez Grecję jest nierealne, i że nie ma dobrego rozwiązania dla zadłużonych Aten. Innego zdania jest Thom Feeney, 29-letni mieszkaniec Londynu, który na co dzień pracuje w luksusowym sklepie obuwniczym. Postanowił on z pomocą internautów z całego świata pomóc Grecji i jej jej mieszkańcom. Na popularnym serwisie crowdfundingowym Indiegogo założył zbiórkę na spłatę raty dla MFW. W tej chwili zebrać udało się prawie 650 000 euro, i kwota ta szybko rośnie. Zainteresowanie zbiórką jest tak duże, że portal chwilami się zawiesza, pieniądze wpłaciło już prawie 40 tysięcy osób, głównie z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Na pewno jest to ciekawy eksperyment społeczno-ekonomiczny. Ale czy ta zbiórka ma jakikolwiek sens? Jeśli jakimś cudem uda się zebrać całą kwotę, i spłacić ratę za Grecję (dlaczego nikt nie przejmuje się losem innych zadłużonych względem MFW krajów Zimbabwe, Sudanu i Somalii?), co z kolejnymi ratami? W tym roku Ateny powinny wpłacić do kasy MFW łącznie 5,4 mld euro z wynoszącego 21 mld euro zadłużenia. Warto też przypomnieć, że na pomoc dla Greków, już się wszyscy złożyliśmy, od 2010 r. Grecja otrzymała od UE i MFW prawie 240 mld euro pomocy.

Aha, zapomniałbym, dla wpłacających przewidziane są prezenty. Ci, którzy przekażą 3 euro, otrzymają z Grecji kartkę z premierem Aleksisem Ciprasem, wpłacający 6 euro, sałatkę z fetą z dostawą do domu. Za 10 euro dostaniemy butelkę ouzo, za 25 euro butelkę greckiego wina, a za 5.000 wakacje w Atenach. Zbiórka trwa do 7 lipca. 

internet

Komentarze

0 nowych
oprych   14 #1 01.07.2015 12:02

Jak dla mnie, to chore aby inne kraje płaciły za życie na krechę Greków :P

video   10 #2 01.07.2015 12:03

Hehe niezłe. Ludzie mobilizują się w obliczu kłopotów. Zdaje się to zupełnie dla nas naturalne, a antyspołeczne zachowania są raczej rzadkością. To zdecydowanie dobrze. Chrzanić przekazywanie genów. Chcemy tego "mysiego raju"... :)

macminik   18 #3 01.07.2015 12:16

Wczoraj miałem przyjemność czytania o gospodarce Grecji. Wiele państwowych firm oferowało premię za mycie rąk - od 300 do 480 Euro miesięcznie, dodatek za niespóźnianie się do pracy od 200 do 600 Euro miesięcznie. Właściciele biznesu związanego z turystyką wykazywali dochody za 4 do 5 miesięcy w roku dzięki czemu przez pozostałą część roku otrzymywali zasiłek z budżetu… co bynajmniej nie przeszkadzało im w tym czasie pracować gdzieś i uzyskiwać normalne dochody. Państwowe firmy (przerośnięte do granic możliwości) oferowały także 13-ki na Boże Narodzenie i 14-tki na święta Wielkanocne. Ponadto rozmaite premie za dojazd do pracy, za złe warunki klimatyczne w pracy itd. Szczerze mówiąc, zrzutka na Grecję to jak zrzutka na sąsiada alkoholika, który od lat przepija wszystko co ma, a tym razem obiecał, że będzie pić… ale mniej.

luqass   13 #4 01.07.2015 12:30

@macminik: kilka lat temu czytałem jak greccy rolnicy sadzili plastikowe gaje oliwne na które wyłudzali dotacje, mieli też chyba 5x więcej pracowników zatrudnionych w budżetówce, niż Wielka Brytania...

Glider80   2 #5 01.07.2015 12:48

Nieco interesuję się Grecją od tej przyjemniejszej – turystycznej strony. Piękny kraj, mili ludzie (to nie ta niemiecka, wyuczona gościnność). Ale w gospodarce jest tak jak pisze @macminik. Do tego klany rodzinne, trudny dostęp do zawodów, łapówkarstwo etc. Dziwi mnie to, bo Grecy raczej są pracowici.

Dotowanie takie stylu życia – stanowczo nie. Jechać tam i płacić z rączki do rączki – tak, za konkrety czyli hotelik i jedzonko a nie iluzoryczny dług. Większość państw UE jedzie na długu publicznym nie wiedzieć czemu. Zadłużycie się prywatnie na 60% przychodu? Bo ja nie.

Jak chcą tak żyć, to niech ponoszą konsekwencje...

O4i   12 #6 01.07.2015 14:03

Ludzie powinni złożyć się na wykupienie długu Grecji, booo? Właściwie to nie widzę sensownego powodu... Zresztą nawet jeśli zbiórka się uda, to i tak pieniądze zostaną zmarnowane przez populistyczny rząd w Atenach, więc jaki to ma sens?

Berion   16 #7 01.07.2015 15:37

Z cyklu: echa socjalu. :P
Jak się wyrządzili tak mają, niech jedzą teraz tynk ze ściany, ich problem skoro pozwolili zrujnować sobie kraj. Lepiej zajmijmy się własnym bo jesteśmy na najlepszej drodze do bankructwa i już oficjalnej utraty niepodległości...

corrtez   12 #8 01.07.2015 17:02

No cóz grecy poprawili swoje statystyki przy wejscu do euro ale nikt tego nie sprawdzil teraz wszyscy za to placa. Najlepsze jest w tym wszystkim to ze oficjalnie MFW pozycza grekom kase ale ta idzie prosto do dluzników... Chory system. Powinni im dac zbankrutowac i wyjsc z euro...

  #9 01.07.2015 17:51

Na dole strony:

"Help make it happen
for Greek Bailout Fund and Thom Feeney!"

Ciekawe ile sobie ten Thom zostawi?

Co do socjalu w Grecji to jeśli te dodatki do mycia rąk są prawdziwe to socjal maja lepszy jak za PRL. Z drugiej strony mimo socjalu tzw. kraje nordyckie na tle wielu krajów EU radzą sobie bardzo dobrze. A w UK nad każdym zlewem jest: "wash your hands", ale nie wiem czy płacą Anglikom za mycie rąk po siusianiu?

  #10 01.07.2015 18:04

Ratować ich bo "przejadają" kredyty ..... niech się gonią i wracają do drachmy i wezmą ro roboty....

antilinux21   6 #11 01.07.2015 18:10

@Berion: co to znaczy niepodległości? polska w chwili wstąpienia do unii straciła niepodległość, zresztą nie wiem szczerze mówiąc czemu dalej się mieli tą niepodległość... kogo to obchodzi? kraj jest wolny jest XXI wiek, paru debili się obszczekuje, a ktoś się wciąż bawi w jakąś tam niepodległość...

Berion   16 #12 01.07.2015 21:32

@antilinux21: Tak, ale nieoficjalnie. Oficjalnie będzie jak zaczną mordować, rugować, siłą rusyfikować/germanizować etc.

Jaki kraj? Wolny? No to zgadzasz się że jest niepodległość czy nie, zdecyduj się.

Kosmopolityzm to mrzonka dla idiotów, nowoczesne narzędzie podbojów (skoro zadajesz tak idiotyczne pytanie jak: "po co komu niepodległość"). Co zresztą widać jak na obrazu na zachodzie i "problemie islamskim", w sosie poprawności politycznej co by mocno trzymać ludzi za mordę. Zadaj to pytanie Amerykanom, Chińczykom i żydom, zapewne odpowiedzą Ci lepiej i bez emocjonalnie.

Autor edytował komentarz.
neXt___   12 #13 02.07.2015 02:32

Nie wiem co gorsze, dać Grekom kasę, aby znów mogli ją przeżreć (Grecy uważają, że wszelkie cięcia i zaciskanie pasa to ujma na ich honorze, zamach i ogólnie coś potwornego), czy pozwolić im na upadłość i starać się od nich odciąć.
Nie wierzę w to, że Grecji można pomóc. Oni sami siebie doprowadzili do upadłości (toż nawet Polska jest "lepiej" zarządzana, bo u nas ekstra bonusy dostają tylko grube szychy, a nie 11 mln ludzi), a teraz obwiniają wszystkich dookoła - byle nie odszukać gówna we własnym gnieździe. Pożytki, datki i wszelka pomoc to rozwiązanie krótkoterminowe, bo po 3 miesiącach i tak skomleliby o więcej.
Pomyśleć, że to potomkowie różnych Hipokratesów, Zeusów, Platonów i innych Heraklesów.

DonPetch   6 #14 02.07.2015 09:08

@macminik: To są bzdury... nic takiego nie miało miejsca. Wyssane z palca pierdoły przez brytyjski odpowiednik "Faktu", w który uwierzyły inne media...

DonPetch   6 #15 02.07.2015 09:13

@neXt___: Uwielbiam, jak ludzie bez znajomości tematu zabierają głos w sprawie.

Raz: Grecy wchodząc do Unii naciągali fakt.
Dwa. UE sama oferowała im niższe oprocentowania kredytów w ramach UE (przed wejściem, Grecja musiała płacić 16% za pożyczki, a po wejściu tylko 4%).
Trzy: Oferowane przez banki zachodnie derywaty rządowi greckiemu, w celach szybkiego wzrostu gospodarczego. W 2009 r. gdy Tusk pokazywał zieloną Polskę, to Grecja była u szczytu grywania derywatami na rynkach finansowych... też była zielona.
Cztery: Nikogo nie obwiniają. Jeśli przed cięciami dostawałeś emerytury 600 Euro, a teraz 400 Euro (mniej od średniej w Polsce) to już raczej nie masz z czego żyć biorąc pod uwagę wzrost cen w sklepach.
Pięć: Nic nie skomlą o więcej - taka jest forma spłacenia zadłużenia. Dostajesz pieniądze na reformy, lecz gross z tych pieniędzy musisz oddać instytucjom którym krewisz. Reformy mają na celu tylko i wyłącznie szybkie wyjście z deficytu.

Więc zanim weźmiesz udział w jakiejkolwiek rozmowie, to może coś poczytaj innego niż przygotowane kotlety z TVN24.

DonPetch   6 #16 02.07.2015 09:16

A co się tyczy:
"Warto też przypomnieć, że na pomoc dla Greków, już się wszyscy złożyliśmy, od 2010 r. Grecja otrzymała od UE i MFW prawie 240 mld euro pomocy."

Polska się nie dokładała, bo nie należy do strefy Euro... bzdury powielane biliard razy stają się jednak prawdą.

luqass   13 #17 02.07.2015 09:31

@DonPetch: Średnia emerytura w Grecji wynosi 956 euro, a nie 400. Polska wpłaca do europejskiego funduszu gwarancyjnego, dzięki któremu Grecy mogli łatwiej zaciągać pożyczki, wiec tak czy inaczej te pieniądze poszły do Grecji, choć nie bezpośrednio, do MFW też chyba wpłacamy? Poza tym w Grecji prawie połowa społeczeństwa zatrudniona jest w budżetówce, druga połowa musi zarobić na wszystkich, które społeczeństwo, i jak długo może to wytrzymać?

Tutaj też można poczytać o tych przywilejach, może to skrajne przypadki, i nie wszędzie miały miejsce, ale jednak:
http://www.biztok.pl/gospodarka/absurdy-greckiej-gospodarki-dodatki-do-pensji-za...

Autor edytował komentarz.
floyd   15 #18 02.07.2015 11:12

@macminik: "Wczoraj miałem przyjemność czytania o gospodarce Grecji. Wiele państwowych firm oferowało premię za mycie rąk - od 300 do 480 Euro miesięcznie, dodatek za niespóźnianie się do pracy od 200 do 600 Euro miesięcznie."
Skąd te rewelacyjne informacje rozprzestrzeniające się lotem błyskawicy w internecie? Oczywiście z samej Grecji i szerzona przez niektóre środowiska.
Kto by tam jednak sprawdzał, czy są prawdziwe. Przeczytałem w internecie i przesyłam dalej.
Można też zawsze ironicznie powiedzieć, że jeżeli w szpitalu z jakiś tam powodów nie wykonuje się operacji, a lekarz pobiera stałą pensję, to znaczy, że
ma płacone za mycie rąk i tyle.
Oczywiście toczy się w Grecji swoista wojna, kto ma ponieść koszty naprawy państwa, czy wszyscy czy tylko jakaś tam część społeczeństwa. Oczywiście głównymi winowajcami są rządzący, ale ci jak wiadomo odpowiadają tylko
symbolicznie.
Nasz geniusz ekonomiczny o nazwisku Korwin Mikke uzdrowił by greckie finanse w jeden dzień. Zamknąć publiczne szkoły, szpitale i inne publiczne instytucje, a zostawić tylko prywatne, obniżyć emerytury np. o połowę i już wszystko gra.
W Grecji też są w mniejszym lub większym stopniu zwolennicy takich rozwiązań, ale są też przeciwnicy, czyli ci którzy mają najbardziej stracić.
Ci pierwsi będą głosować w referendum na 'tak', a ci drudzy na 'nie'.
Glosowanie na 'nie', to wyjście ze strefy euro i powrót do drachmy, ale wówczas tracić będzie także bogatsza część społeczeństwa np. na inflacji. Jak się ta wojenka zakończy zobaczymy w niedzielę.

Autor edytował komentarz.
antilinux21   6 #19 02.07.2015 11:18

@Berion: nie zgadzam się na niepodległość bo to debilizm... albo się wyciąga konsekwencje wśród tych co napadają, albo się zasłania jakimiś bzdurami

macminik   18 #20 02.07.2015 11:41

@DonPetch: Ciężko mi powiedzieć co jest prawdą, nie mniej oglądałem też program dotyczący egzekucji prawa w Grecji i śmiem przypuszczać, że powyższe rewelacje bynajmniej nie są takie nierealne. Policja nie nakłada mandatów za ewidentne wykroczenia (np. przejazd przez plac na skróty, to wyglądało tak, jakbym sobie przez rynek w Krakowie przejechał bo bliżej), a na pytanie dziennikarza czemu nie reagują odpowiedzieli, że nikt im nie kazał a poza tym wszyscy tak robią aby uniknąć korków… ot grecka filozofia.

DonPetch   6 #21 02.07.2015 12:01

@luqass: Najniższa w Grecji to 400 Euro. Zdecydowana większośc dostaje minimalne świadczenia.

Z tą połową społeczenstwa zatrudnioną w budżetówce to pojechałeś. To przypomina twierdzenia kuców, że Polsce na "bande czworga" głosuje tylko budżetówka... a to jest kłamstwo i to wierutne. 70& społeczeństwa pracuje w usługach. Gross z nich w turystyce. Udowodnij, że chociaż 40% z nich siedzi na państwowym.

luqass   13 #22 02.07.2015 12:13

@DonPetch: http://www.nytimes.com/2012/10/11/opinion/the-cost-of-protecting-greeces-public-...

"The basic gross salary for a civil servant with a compulsory education is 711 euros/month. A majority 80 percent of workers in the public sector earn 1000-1500 euros/month and have salaries 40 percent higher than private sector workers"

Credit link: http://livingingreece.gr/2007/07/29/examples-of-jobs-and-salaries-in-athens/#ixz...

Autor edytował komentarz.
DonPetch   6 #23 02.07.2015 13:01

@luqass: Piszą o kosztach płac, a nie o tym, że w budżetówce pracuje więcej ludzi niż w sektorze prywatnym... 80% pracujących w sektorze publicznym ma "takie i takie zarobki" od 40% pracujących w sektorze prywatnym.

Chociaż rozum co czytasz.... bo to co przedstawiłes, że połowa pracuje w sektorze publicznym jest kłamstwem i powinienes się wstydzić.

Autor edytował komentarz.
luqass   13 #24 02.07.2015 13:18

@DonPetch: serio? Prosze:
"Andrzej Sadowski zwraca uwagę, że obecnie w Grecji w sektorze publicznym pracuje połowa społeczeństwa.
- Druga polowa musi zarobić na funkcjonowanie całego państwa. Żadna gospodarka nie wytrzyma takiej relacji - mówi ekonomista.
Żeby uzdrowić gospodarkę musiałoby pójść do dużej redukcji etatów w budżetówce. Rząd będzie też zmuszony szukać pieniędzy wszędzie gdzie się da. Prawdopodobnie sięgnie obywatelom bezpośrednio do kieszeni przejmując część środków bezpośrednio z kont obywateli."

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bankructwo-grecji-grekow-czeka...

DonPetch   6 #25 02.07.2015 13:59

@luqass: Sadowski z CAS... źródła jego rewelacji pozostawiają zawsze wiele do życzenia.

Autor edytował komentarz.
neXt___   12 #26 02.07.2015 14:18

@DonPetch: poczytaj wypowiedzi Greków w Internecie - translator wystarczy, możesz też "zaczepiać" ich na różnych portalach. Wtedy zobaczysz jak Grecy postrzegają to, co dzieje się w ich państwie. To miałem na myśli, gdy pisałem o skomleniu i obwinianiu.
Nie jestem ekonomistą i nigdy nie będę, dlatego nie mam zamiaru dyskutować w tej dziedzinie; mnie bardziej interesuje aspekt społeczno-psychologiczny, więc odpowiedzi na moje pytania szukałem u źródła, w nie w medialnej papce.

Fajnie, że jesteś taki mądry i w ogóle, ale nie bardzo mnie to interesuje. Możesz się pienić do kogoś innego.

Autor edytował komentarz.
Łukash   10 #27 02.07.2015 19:52

Tak było w Grecji..: http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/za-mycie-rak-punktualnosc-nauke-greckie-dodatki-...
Paranoja i patologia to małe słowa...mają to na co "zapracowali"....

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #28 03.07.2015 07:39

@DonPetch: Paweł Gmoch, prezes polsko-greckiego stowarzyszenia przedsiębiorców Hermes potwierdził owe bzdury i wspominał, że córki greckich wojskowych otrzymywały np. zasiłek za to, że są niezamężne.

StarterX4   11 #29 04.07.2015 02:54

"dlaczego nikt nie przejmuje się losem innych zadłużonych względem MFW krajów Zimbabwe, Sudanu i Somalii?"

bo >
1. sprawa tych krajów nie jest aż taka głośna (+ łączy się z 2. i 3.)
2. to są kraje w mniejszym stopniu rozwinięte
3. nie sa popularne, nikt nie jest nimi zainteresowany bo nic ciekawego tam nie ma.

  #30 04.07.2015 10:14

Grecja niech zacznie wystawiać na aukcje zabytkowe budowle, kolumny, monumenty i inne boskie kamyczki. Na pewno znajdą się snoby, które wyłożą grube $ i jakoś spłacą te helleńskie długi.

wnyk   1 #31 06.07.2015 19:38

Tak naprawdę to na Grekach, Polakach, Węgrach żerują kraje wysoko rozwinięte, Niemcy, W Brytania, Francja, które przez celowo prowadzoną politykę Euro kołchozu zniszczyły przemysł w krajach słabiej rozwiniętych.
Grecy choćby zaharowali się na śmierć, będąc krajem w głównej mierze rolniczym z gospodarką zmarginalizowaną i peryferyjną, nie są w stanie skutecznie konkurować z krajami wysokorozwiniętymi.
Niemcy, W Brytania, Francja mają sprzedawać nam towary wysoko przetworzone, zaawansowane technologie, a my im w zamian dostarczać tanią żywność, tanią siłę roboczą oraz nasze bogactwa naturalne wszystko za psie pieniądze na złodziejskich zasadach.
Grecja, Polska kraje Europy środkowej, są dojną krową dla Europy Zachodniej.
Obecnie obserwujemy zjawisko urabiania opinii publicznej, Grecy żyją na nasz koszt, to nieroby, obiboki to samo za parę lat będą mówić o nas, jeśli się postawimy tak, jak Grecy, chyba że grzecznie będziemy spłacać przez wiele pokoleń nasze długi za ciągane w większości na niepotrzebne cele wyznaczone
przez Euro kołchoz.

  #32 27.10.2016 21:44

Chcę podziękować Pan Donald z zenithloans@yahoo.com za pomoc mi dostać mój kredyt 27000 € po odmówiłem przez banki, więc jeśli jesteś potrzebujących pożyczki do rozliczenia swojego długu, aby zapłacić rachunki, lub do uruchamiania własnej działalności gospodarczej, skontaktuj spółkę wiarygodnych pożyczki za pośrednictwem poczty elektronicznej na zenithloans@yahoo.com i natychmiast uzyskać kredytu.