macOS Sierra kończy z łatwym uruchamianiem aplikacji pobranych z Internetu #WWDC16

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W systemie OS X Lion (10.7.5) Apple wprowadziło mechanizm Gatekeeper, przeznaczony do „chronienia komputera Mac przed aplikacjami pobranymi z Internetu, które niekorzystnie wpływałyby na jego pracę”. W praktyce przełożyło się to na blokadę instalacji aplikacji spoza Mac App Store, uniemożliwiającą bezpośrednie uruchomienie oprogramowania pobranego ze stron producentów. Oczywiście blokadę można było wyłączyć – ale pierwszy krok do większej kontroli nad oprogramowaniem na Maka został zrobiony. W systemie macOS Sierra firma z Cupertino idzie znacznie dalej. W imię walki ze złośliwym oprogramowaniem skończy ze swobodą instalowania dowolnego oprogramowania ze stron internetowych.

Gatekeeper jako mechanizm obrony przed malware sprawdzał się średnio. Szybko pojawiły się ataki pozwalające obejść to zabezpieczenie, a wydana jesienią zeszłego roku łatka niewiele tu zmieniła. Dlatego Apple zamierza uczynić go znacznie bardziej restrykcyjnym. Podczas jednej z sesji na WWDC ujawniono, że możliwość uruchamiania aplikacji spoza oficjalnego sklepu będzie ograniczona do zidentyfikowanych autorów, a więc tych, którzy zarejestrowali się jako deweloperzy i otrzymali swój certyfikat.

Z Preferencji systemowych > Ochrona i prywatność > Ogólne zniknie opcja Dopuszczaj programy pobrane z dowolnego źródła, którą bardziej doświadczony użytkownik mógł sobie włączyć, by móc otworzyć pobrany z Sieci, niepodpisany program. Nie jest to całkowite odcięcie się od niezależnych aplikacji. Otworzyć je będzie można poprzez menu kontekstowe, po wybraniu ikonki w Finderze. Chodzi jednak o to, by zwykły użytkownik klikając w pobrane z Sieci pliki w ogóle nie mógł ich uruchomić.

Zmienia się jednocześnie sposób traktowania przez Gatekeepera tych „podejrzanych”, niepodpisanych aplikacji. Aby uniknąć tzw. ataków przepakowania, w których złośliwe oprogramowanie dostarczane jest w dodatkowych komponentach dostarczanych wraz z nieszkodliwą aplikacją, macOS Sierra będzie umieszczał niepodpisaną aplikację (dostarczaną jako obraz dysku .dmg) w losowym miejscu w systemie plików. W ten sposób złośliwy kod nie mógłby znaleźć aplikacji i się do niej podczepić.

macOS Sierra stanie się domyślnym systemem Maków już tej jesieni. Wprowadzone przez Apple zmiany zmuszą niezależnych deweloperów do pójścia w ślady swoich kolegów piszących oprogramowanie na iOS-a, jak niektórzy twierdzą najbardziej zamkniętego systemu świata. Bez certyfikatu Apple, a najlepiej w ogóle obecności w oficjalnym sklepie, dostarczenie aplikacji do zwykłych użytkowników będzie zbyt kłopotliwe, by mogło zakończyć się na większą skalę powodzeniem.

© dobreprogramy