macOS: łatka zepsuła udostępnianie plików, ale jest rozwiązanie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Apple udało się załatać lukę, która umożliwiała na macOS dostęp do roota bez wprowadzania hasła. Mogłoby się wydawać, że reakcja była dość sprawna – aktualizacja dzień po nagłośnieniu sprawy. Okazało się, że luka była jednak zgłaszana dwa tygodnie wcześniej. Niestety, nie jest to jedyna poważna wpadka firmy z Cupertino w ciągu ostatnich dni.

Przez lata system operacyjny Apple zdobył opinię dopracowanego i stabilnego. Owszem zdarzały się wpadki, ale ostatnie poważnie niedociągnięcia w oprogramowaniu, sugerują spadek jakości. Idealnym przykładem jest wspomniana we wstępie luka, która jest godna potępienia. Pojawiła się już aktualizacja zabezpieczeń, ale wydana wczoraj łatka na tyle skutecznie łata macOS-a, że niektórzy nie mogą korzystać z udostępniania plików.

Niektórzy użytkownicy macOS-a High Sierra skarżą się na brak możliwości skorzystania z funkcji udostępniania plików. Problem został potwierdzony przez Apple. Firma na stronie pomocy technicznej udostępniła już rozwiązanie:

  1. Należy otworzyć Terminal.
  2. Wpisać sudo /usr/libexec/configureLocalKDC i potwierdzić wciskając klawisz Return.
  3. Wprowadzić hasło administratora i ponownie potwierdzić klawiszem Return.
  4. Zamknąć terminal.

Najpewniej niebawem powinna pojawić się kolejna aktualizacja, która tym razem usunie opisywany błąd. Zanim jednak zostanie wydana, użytkownicy będą musieli poradzić sobie sami, korzystając z powyższej porady.

© dobreprogramy