Poprawiamy zasięg WiFi w bloku

Jak wiadomo, w obecnych czasach sieci bezprzewodowe to jest najnormalniejsza rzecz na świecie :) Chciałbym się podzielić moimi problemami z wydajnością mojej domowej sieci. Może się to komuś w przyszłości przyda :)

Internet mi bardzo wolno chodzi!

Pewnego dnia przychodzi do mnie siostra i żali się, że jej internet wolno chodzi. Ja odpowiadam, że u mnie wszystko w porządku i nie mam problemów. Ale chwila namysłu i odkrycie Ameryki - przecież ja mam internet po kablu! Odłączam kabel, włączam WiFi, łączę i... tragedia. Niby pełny zasięg (2 metry od routera), a szybkość jak za czasów dial-up'u.

Pierwsze co przychodzi na myśl - wina operatora. Ale po kablu wszystko działa, więc to nie to. Router ma 3 anteny, wszystkie sprawne, moc nadawania ustawiona na full. Więc o co chodzi?

Czas na skanowanie

Po dłuższej chwili wpadłem na pomysł, że może moja sieć jest zakłócana przez inną. Bo w sumie siła sygnału jest maksymalna, ale nie wiadomo jak z jego jakością :) Więc szybka wizyta w google i znalazłem program - inSSIDer. (Link, niestety z innego serwisu, bo na dobreprogramy.pl jest najnowsza wersja, która jest płatna. Ta tu jest ostatnią bezpłatną, mogłaby się pojawić w tutejszej bazie :)) Instaluję, włączam i mam taki widok:

Zgodnie z komentarzami dodaję opis co i jak :)

Po prawej stronie widać kilka opcji:


  • Co-channel - jest to ilość sieci, których kanały się pokrywają z naszymi w całości
  • Overlapping - jest to ilość sieci, które nachodzą na nasz kanał i zakłócają naszą sieć
  • Link score - jest to subiektywna ocena programu jakości naszego sygnału od 0 do 100 (wiadomo, im więcej tym lepiej). Wydawana jest na podstawie ilości sieci, które nachodzą na naszą oraz siły sygnału naszej sieci.

Jak widać w pobliżu jest dość dużo sieci. Jako, że wpis jest pisany wczesnym popołudniem, aktywnych jest dość mało (wieczorem pojawia się ich 2 razy więcej). Jak się okazało, dość dużo sieci nachodzi na mój kanał WiFi.

Rozwiązanie sprawy

Lekarstwem okazało się dobranie takiego kanału, żeby jak najmniej sieci się nam z nim pokrywało. Dobrym parametrem jest "Link Score", który najlepiej mieć jak najbliżej 100 punktów. Po zmianie kanału nagle internet ożył. Taka mała rzecz, a cieszy :)

Zmiana kanału w routerach marki TP-Link

Tutaj chciałbym pokazać, jak to wygląda na routerach marki TP-Link.

Najpierw wchodzimy w wiersz poleceń (klawisz Windows, wpisujemy "cmd" i enter), wpisujemy polecenie "ipconfig" i patrzymy, jaki ip ma nasz router (adres bramy domyślnej).

U mnie to 192.168.1.1 (w 99% domyślne ustawienie).

Następnie wpisujemy ten adres w przeglądarce i logujemy się na router, za pomocą loginu i hasła (standardowo to jest admin i admin, jak ktoś jeszcze nie zmienił to radzę zmienić :P)

Wchodzimy w Wireless -> Basic Settings

I zmieniamy kanał z opcji "Auto" na taki, jaki jest wolny lub najmniej zajęty :)

Klikamy "Save" i załatwione :)

Podsumowanie

Jak widać, w bloku jest mnóstwo sieci bezprzewodowych, które mogą na siebie nachodzić i powodować problemy. Dlatego dobrze wyposażyć się w router z dość dobrą anteną i możliwością dowolnej zmiany kanałów, żeby zapewnić sobie komfort w korzystaniu z WiFi. Mam nadzieję, że porada kiedyś komuś pomoże poprawić działanie swojej własnej sieci :)