MakerBot Digitizer 3D — domowy skaner obiektów

Marcin Wilk

23.08.2013 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma MakerBot wypuściła do sprzedaży prosty, biurkowy skaner obiektów Digitizer 3D, umożliwiający praktycznie każdej osobie stworzenie przestrzennego modelu wybranego przedmiotu, a następnie sklonowanie go przy użyciu drukarki 3D (znajdź kota, zeskanuj kota, wydrukuj kota).

Cały projekt został tak przygotowany, aby maksymalnie uprościć proces tworzenia modelu. Tak naprawdę nie są potrzebne umiejętności obsługi skomplikowanego oprogramowania do modelowania 3D, wystarczy komputer PC i kilkanaście minut wolnego czasu. Oczywiście, jeśli potrafimy, to przed wydrukowaniem można takowy model zmodyfikować. Producent w swojej ofercie ma także drukarkę 3D (MakerBot Replicator Desktop 3D Printers), zoptymalizowaną do współpracy ze skanerem Digitizer.

MakerBot Digitizer Desktop 3D Scanner | Introduction Video

MakerBot Digitizer do stworzenia modelu 3D wykorzystuje dwa lasery, a także 1,3-megapikselowy sensor CMOS. Z uwagi na rozmiary samego urządzenia, skanowane przedmioty nie mogą przekraczać 20 cm wysokości i 20 cm szerokości. Czas wykonania z pewnością zależny jest od skomplikowania obiektu. Dla przykładu model 3D stworzony z 200 tysięcy wielokątów, skanował się około 12 minut (dokładność skanowania jaką podaje producent to +/- 2mm). Przygotowany projekt za pomocą aplikacji producenta można bezpośrednio udostępnić innym użytkownikom w serwisie Thingiverse.

Urządzenie zostało wycenione za 1400 dolarów. Można zamówić je na stronie producenta. Pierwsze modele mają być wysyłane do klientów już w październiku.

Na koniec warto dodać, że MakerBot pojawił się na rynku w 2009 roku. Przez czołowe redakcje, między innymi The New York Times i Wall Street Journal, został wpisany na listę 20 najlepszych startupów w Nowym Jorku. Obecnie firma jest światowym liderem w druku 3D, a jej produkty, zarówno przemysłowe, jak i te do użytku domowego, trafiają do ogromnej ilości odbiorców.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)