Malware czaił się na GitHubie. Ktoś dodał backdoory do kopii otwartych programów

Malware czaił się na GitHubie. Ktoś dodał backdoory do kopii otwartych programów

Malware czaił się na GitHubie. Ktoś dodał backdoory do kopii otwartych programów
Malware czaił się na GitHubie. Ktoś dodał backdoory do kopii otwartych programów
05.03.2019 18:41, aktualizacja: 05.03.2019 21:04

GitHub jest miejscem, gdzie gromadzone są tysiące darmowych i komercyjnych projektów Open Source. Oprogramowanie rozwijane z otwartymi źródłami ma opinię bezpiecznego, gdyż każdy może przeanalizować kod na własną rękę, Mimo tego specjaliści znaleźli tam szajkę promującą programy dla Windowsa, macOS-a i Linuxa, zawierające backdoory.

Na kontach przestępców znajdowało się prawie 400 szkodliwych aplikacji. Były to wersje programów zmodyfikowane tak, by zawierały kod gwarantujący im automatyczne uruchamianie się z zainfekowanym systemem i możliwość pobrania kolejnych szkodliwych komponentów. Na liście znajdowały się między innymi zainfekowane wersje MinGW, gcc, ffmpeg, EasyModbus i gry napisane w Javie (szachy, sudoku, Minecraft i kilka innych). Poszukiwanie zaczęło się od przeglądarki LDAP – JXplorer.

Analiza zainfekowanego JXplorera z VirusTotal
Analiza zainfekowanego JXplorera z VirusTotal

305 binarnych plików ELF było dostępnych na koncie zarejestrowanym na nazwisko Andrew Dunkins, zapewne fałszywe. Kolejne 73 aplikacje były udostępniane przez 88 innych kont. Wszystkie odkryte szkodliwe programy i konta zostały już usunięte z GitHuba. Część z tych kont była wykorzystywana do obserwowania i oceniania repozytoriów z malware, by podnieść ich popularność na GitHubie.

Analitycy z DFIR.it odkryli w nich stworzony w Javie malware o nazwie Supreme NYC Blaze Bot (supremebot.exe). Zainfekowane systemy były podłączane do botnetu, którego zadaniem jest branie udziału w aukcjach internetowych. Botnet specjalizuje się w licytowaniu unikatowych butów z limitowanych edycji.

Zagrożenie jest niewielkie. Obawiać się mogą jedynie te osoby, które korzystały z alternatywnych repozytoriów (zapewne przez przypadek), by pobrać otwartoźródłowe programy. Jako że strony projektów linkują tylko do autentycznych plików, raczej nie mamy czego się obawiać.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)