Malware z Google Play. Liczba pobrań ciągle rośnie

Malware z Google Play. Liczba pobrań ciągle rośnie

Szkodliwa aplikacja w Google Play
Szkodliwa aplikacja w Google Play
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
04.06.2023 13:46

W sklepie Google Play zidentyfikowano aplikację zainfekowaną trojanem Harly. Program kradnie dane i może doprowadzić do wysokiego rachunku za telefon. Aplikację z Google Play pobrano już ponad 10 tys. razy.

O zagrożeniu w Google Play informuje zespół badaczy SecneurX na Twitterze. Chodzi o program Broken Screen Parody symulujący rozbitą szybkę wyświetlacza telefonu. Jest to więc propozycja z kategorii rozrywki, co jest często powtarzającym się schematem w przypadku zainfekowanych aplikacji z trojanem Joker czy Harly znajdowanych w Google Play. W chwili pisania niniejszego tekstu aplikacja jest dalej dostępna do pobrania.

Szkodliwy kod trojana Joker czy Harly stanowi podobne zagrożenie. Aplikacje w tle mają dostęp do historii połączeń, treści SMS-ów i plików użytkownika, a dodatkowo trojany próbują zapisać ofiarę do niechcianych usług premium. Jeśli użytkownik nie posiada blokad u operatora, może to prowadzić do naliczenia dodatkowych opłat, co uda się zauważyć dopiero przy kolejnej fakturze za telefon.

Niestety użytkownicy są cały czas narażeni na instalację aplikacji z trojanem, bo aplikacja Broken Screen Parody nie została jeszcze wycofana z Google Play. Oprócz dystrybucji aplikacji przez sklep Google'a trzeba założyć, że aplikacja może być także dostępna innymi kanałami. Warto sprawdzić swój telefon, czy program nie został pobrany wcześniej, a jeśli tak - usunąć go i sprawdzić u operatora, czy nie doprowadził do naliczenia dodatkowych opłat.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)