Mapy Google mogą stracić najważniejszą funkcję. Wszystko zależy od użytkownika

Mapy Google mogą stracić najważniejszą funkcję. Wszystko zależy od użytkownika

Mapy Google
Mapy Google
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Kowasz
25.08.2021 12:39

Nie od dzisiaj wiadomo, że Google kolekcjonuje rozmaite dane użytkowników, które następnie przetwarza w swoich Mapach. Od teraz, jeśli nie zgodzą się oni na ich wykorzystywanie, mogą pożegnać się z najważniejszymi funkcjami aplikacji.

Jak donosi serwis 9to5Google, firma zdecydowała się na szczegółowe poinformowanie swoich użytkowników odnośnie tego, jakie dane wykorzystuje i w jaki sposób są one przetwarzane. Wszystkie te informacje można sprawdzić od dzisiaj, podejmując próbę uruchomienia nawigacji w Mapach Google.

Koniec z nawigacją?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Google, pozyskiwane przez firmę dane są dalej wykorzystywane do przekazywania innym użytkownikom aplikacji takich kwestii jak stan ruchu drogowego w czasie rzeczywistym, utrudnienia na trasie, wypadki czy przebudowa drogi. Wszystko to firma jest w stanie pozyskać na podstawie szczegółowego zbierania danych użytkowników wykorzystujących Mapy Google.

Jeżeli jednak użytkownik nie chce, aby Google przetwarzało zebrane od niego informacje, będzie musiał pożegnać się z najciekawszymi funkcjami programu. Odmowa z jego strony będzie skutkowała brakiem możliwości korzystania z nawigacji na żywo, wraz z podglądem trasy i wskazówkami na żywo. Jedyne co będzie dalej dostępne to opis, krok po kroku, jak kierowca powinien przebyć dalej trasę.

Bez paniki

Google podkreśla jednak, że pozyskiwane od użytkowników dane nie są w żaden sposób powiązane z ich kontami. Firma potrzebuje jednak zgody na ich crowdsourcing od użytkowników aplikacji, by móc dalej zapewniać im te same usługi, jakie oferowała dotychczas. Zmiana ma prawdopodobnie związek z polityką firmy mającą na celu zapewnianie chętnym osobom maksymalnej prywatności danych.

Informacja o konieczności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych dotyczy zarówno użytkowników Androida, jak i urządzeń z iOS-em. Niezależnie od posiadanego urządzenia, odmowa udostępniania danych ma takie same konsekwencje dla użytkownika.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)