Masz konto na Allegro? Uważaj na takie powiadomienia

Allegro
Allegro
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Oskar Ziomek

03.04.2023 16:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właściciele kont na Allegro muszą być czujni podczas przeglądania poczty e-mail. Cały czas trwa kampania phishingowa, w ramach której ktoś wykorzystuje wizerunek Allegro i pod różnymi pretekstami straszy zamknięciem konta. Cel to nakłonienie do kliknięcia spreparowanego łącza.

"Twoje konto może zostać zablokowane z racji częstych prób logowań z aplikacji mobilnej. W celu ochrony konta prosimy o autoryzację oraz potwierdzenie aktualnych danych" - brzmi początek wiadomości, która w ostatnim czasie trafiła także do naszej skrzynki redakcyjnej. Nadawca nie ma związku z Allegro, czego nie stara się ukrywać - domena adresu nawet nie przypomina autentycznej. Wystarczy więc podstawowa wiedza o phishingu, by rozpoznać oszustwo.

Jeśli ofiara nie zauważy, że wiadomość tak naprawdę nie została wysłana przez Allegro, a jego konta nie dotyczy żaden problem, po kliknięciu przycisku zostanie przeniesiony na fałszywą stronę z formularzem. Tam, zależnie od konkretnego wariantu oszustwa, wyłudzone zostaną dane osobowe i/lub logowania do Allegro, a dodatkowo login i hasło do bankowości elektronicznej, bądź komplet danych z karty płatniczej.

Fałszywy e-mail "od Allegro"
Fałszywy e-mail "od Allegro"© dobreprogramy

Jak zawsze apelujemy, by po otrzymaniu podobnych wiadomości nie reagować pochopnie i przeanalizować, czy dany komunikat może być autentyczny. Stan swojego konta Allegro można samodzielnie sprawdzić, logując się w serwisie, a ewentualne obawy rozwiać w rozmowie z pomocą techniczną. Podobne wiadomości e-mail radzimy więc po prostu ignorować i usuwać, by nie wpaść na nie w przyszłości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)