Masz konto w tym banku? Jesteś na celowniku oszustów

Masz konto w tym banku? Jesteś na celowniku oszustów

Polscy na celowniku oszustów
Polscy na celowniku oszustów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Slawomir Gawryluk
Karolina Modzelewska
02.11.2022 13:05, aktualizacja: 04.11.2022 16:48

Klienci biznesowi mBanku powinni mieć się na baczności. Jak informuje CSIRT KNF, znowu są na celowniku oszustów. Tym razem przestępcy próbują przejąć loginy oraz hasła do bankowości internetowej, wykorzystując fałszywe reklamy, które pojawiają się w wyszukiwarce Google.

Liczba pojawiających się, nowych oszustw nie maleje. Jest to szczególnie widoczne w przypadku tzw. oszustw bankowych, w których przestępcy wykorzystują wizerunki znanych instytucji. CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego zauważył właśnie nową kampanię wymierzoną w klientów biznesowych mBanku.

Ze wpisu opublikowanego przez CSIRT KNF na Twitterze wynika, że oszuści wykorzystują fałszywe reklamy, które pojawiają się w wyszukiwarce Google, aby wykraść wrażliwe dane. Liczą na to, że potencjalne ofiary klikną w wyświetlający się link, przekierowujący do fałszywej strony internetowej. Przypomina ona do złudzenia witrynę bankowości korporacyjnej mBanku - CompanyNet.

Dopiero po dokładniejszej analizie strony zauważyć można różnice, w tym inny adres WWW. Większość z nas podczas logowania na znanych sobie witrynach, wpisuje login oraz hasło w automatyczny sposób. To poważny błąd, bo czasami oszuści dodają zaledwie jedną literę, cyfrę lub znak interpunkcyjny (np. kropkę), które trudno zauważyć, ale powinny wzbudzić naszą czujność i skutecznie zniechęcać do podawania danych.

Wpisanie loginu oraz hasła na fałszywej stronie internetowej może mieć poważne konsekwencje. Jeśli chodzi o witryny podszywające się pod znane banki, najczęściej jest to utrata oszczędności oraz dostępu do konta bankowego. Warto o tym pamiętać i unikać klikania w podejrzane linki. Przypominamy też, że w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy bezpośrednio skontaktować się z bankiem.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)