Padł ofiarą oszustwa "na Orlen". Zachęcony twarzą "znanego polityka", stracił majątek

Padł ofiarą oszustwa "na Orlen". Zachęcony twarzą "znanego polityka", stracił majątek

Gdańszczanin padł ofiarą oszustwa wykorzystującego twarze polityków
Gdańszczanin padł ofiarą oszustwa wykorzystującego twarze polityków
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Kwasek/REPORTER
Konrad Siwik
23.08.2022 17:45, aktualizacja: 24.08.2022 09:31

Incydent, który spotkał 72-latka z Gdańska, powinien być przestrogą dla wszystkich, którzy myślą, że oszustwa polegające na podszywaniu się pod różne firmy czy instytucje są nieskuteczne. Mężczyzna zachęcony łatwym zarobkiem stracił ostatecznie ponad 750 tys. złotych.

Cyberprzestępcy w jednej z niedawnych kampanii phishingowych wykorzystywali wizerunek Orlenu oraz "znanych polityków", aby przekonać potencjalne ofiary do inwestycji w akcje spółki oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez grupę. Komenda Miejska Policji w Gdańsku dostała zawiadomienie od mężczyzny, który padł ofiarą wspomnianego oszustwa.

Gdańszczanin, przeglądając strony internetowe, przypadkowo trafił na ofertę zapewniająca o wysokim i szybkim zysku przy inwestowaniu. Reklama strony opatrzona była zdjęciem popularnego polityka i ostatecznie przekonała 72-latka, aby się jej przyjrzeć. Choć policja nie podaje dokładnie, o jakiego polityka chodzi, na podstawie podobnych procederów można wywnioskować, że oszuści wykorzystali wizerunek prezydenta Andrzeja Dudy lub prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Przestępcy posługiwali się ich twarzami w oszustwie "na Orlen" w celu uwiarygodnienia jego treści. Serwis Sekurak zauważa, że fałszywe reklamy zachęcające do inwestycji w akcje spółki wciąż są aktywne w sieci.

Poszkodowany mężczyzna dał się zwieść pozornej szansy na szybkie wzbogacenie się – kliknął link i podał w formularzu swoje dane osobowe i kontaktowe. Po chwili skontaktował się z nim oszust podający się za brokera, który zaoferował mu swoją "pomoc". Naciągacz nakłonił 72-latka do zainstalowania aplikacji umożliwiającej zdalny dostęp do jego komputera. Przekonał go również do zainwestowania pewnej kwoty.

  • Fałszywa strona wykorzystująca wizerunek prezydenta Andrzeja Dudy.
  • Adres fałszywej strony oferującej inwestycje w akcje Orlenu
  • Adres fałszywej strony oferującej inwestycje w akcje Orlenu
[1/3] Fałszywa strona wykorzystująca wizerunek prezydenta Andrzeja Dudy.Źródło zdjęć: © Sekurak

Senior regularnie otrzymywał od oszustów kolejne fałszywe wiadomościrosnących na jego koncie środkach, przez co wykonywał nowe przelewy gotówki, mając nadzieję, że jeszcze bardziej się wzbogaci. Gdy jednak w końcu chciał wypłacić zarobione pieniądze, okazało się, że aby aktywować operację, musi wpłacić pewien procent sumy.

Tym sposobem nieświadomy mężczyzna z Gdańska zasilił konto oszustów o ponad 750 tys. zł. Na domiar złego przy ostatniej transakcji nie miał już pieniędzy i aby ją wykonać, zaciągnął kredyt na kilkadziesiąt tys. zł. Gdańszczanin w końcu zorientował się, że padł ofiarą oszustów i o wszystkim zawiadomił policjantów, którzy zajmują się sprawą.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)