Masz laptop Lenovo? Lepiej wstrzymaj się z instalacją nowego Ubuntu

Masz laptop Lenovo? Lepiej wstrzymaj się z instalacją nowego Ubuntu20.12.2017 14:58
Masz laptop Lenovo? Lepiej wstrzymaj się z instalacją nowego Ubuntu

Użytkownicy laptopów, w szczególności tych firmy Lenovo, którzy wciąż nie zdecydowali się na instalację, ale są zainteresowani Ubuntu w wersji 17.10, powinni się z nią jeszcze nieco wstrzymać. W Sieci pojawia się bowiem coraz więcej informacji o późniejszych problemach z BIOS-em. Usterki dotyczą całej gamy modeli Lenovo, w tym z serii Yoga, ale pojawiają się także pojedyncze zgłoszenia takich samych problemów z laptopami Acera oraz Della.

Jak coraz częściej raportują użytkownicy, po instalacji pojawia się problem z zapisywaniem ustawień w BIOS-ie oraz nie są rozpoznawane urządzenia USB. To kłopot, bo uniemożliwi na przykład zmianę priorytetów uruchamiania, co jest w szczególności niezbędne osobom korzystającym z dwóch systemów operacyjnych na tym samym komputerze. Niektórzy donoszą nawet o problemach z samym uruchomieniem komputera.

Pobieranie Ubuntu 17.10 wstrzymane do czasu rozwiązania kłopotów z laptopami Lenovo.
Pobieranie Ubuntu 17.10 wstrzymane do czasu rozwiązania kłopotów z laptopami Lenovo.

Choć w związku z coraz liczniejszymi zgłoszeniami pojawiła się informacja o podjętych przez Canonical krokach w celu rozwiązania usterek we współpracy z Lenovo, firma zdecydowała się pójść o krok dalej i do czasu rozwiązania problemów wstrzymać możliwość pobierania systemu. Lenovo sugeruje natomiast w pierwszej kolejności podjąć próbę przywracania BIOS-u.

Warto jednak dodać, że jeden z użytkowników otrzymał od pomocy technicznej Lenovo informację, iż jedynym sposobem na przywrócenie laptopa do działania okaże się wymiana płyty głównej, jako, że Lenovo oficjalnie nie wspiera systemu Linux. W tym przypadku można jednak założyć niedoinformowanie pracownika, bo inaczej trudno byłoby uzasadnić podjęte już wspólne prace Canonical i Lenovo nad rozwiązaniem usterki.

Problem traktowany jest priorytetowo. Jak dotąd możliwe było jego tymczasowe rozwiązanie poprzez ręczne wyłączenie sterowników intel-spi-*, prawdopodobnie więc w tym zakresie toczyć się będą prace mające na celu dostosowanie Ubuntu do pracy z laptopami Lenovo. Na tę chwilę nie pojawiły się informacje, które pozwoliłyby przypuszczać jak długo mogą potrwać prace i kiedy Ubuntu znów będzie funkcjonować poprawnie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (202)