Meta wprowadza "osobistą granicę". Ma chronić przed molestowaniem w metaverse

Meta wprowadza "osobistą granicę". Ma chronić przed molestowaniem w metaverse
Źródło zdjęć: © Meta
Konrad Siwik

07.02.2022 14:36, aktual.: 08.02.2022 10:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Meta poinformowała, że uruchamia narzędzie ochronne dla osób korzystających z jej platformy społecznościowej w wirtualnej rzeczywistości. Personal Boundary ma zapewniać granicę przestrzeni osobistej, w obliczu obaw o naruszenia bezpieczeństwa użytkowników i prób molestowania seksualnego w metawersum.

Nowe narzędzie Mety – tzw. "osobista granica" – sprawi, że użytkownicy poczują się tak, jakby mieli 1,2 metra wolnej przestrzeni między swoim wirtualnym awatarem a innymi osobami podczas korzystania z aplikacji Horizon WorldsHorizon Venues przez zestawy gogli VR.

Obraz
© Meta

Firma stwierdziła we wpisie na blogu, że to nowe domyślne ustawienie ułatwi uniknięcie niepożądanych interakcji. Zmiana następuje po tym, jak użytkownicy platform VR, w tym Horizon Worlds, podnieśli alarm o wirtualnym obmacywaniu i innych niewłaściwych zachowaniach. Pewna kobieta twierdzi nawet, że dokonano na niej zbiorowego gwałtu.

"W ciągu 60 sekund od dołączenia – byłam molestowana werbalnie i seksualnie – 3-4 męskie awatary wirtualnie zgwałciły mojego awatara i zrobiły mu zdjęcia" – wyjaśnia Nina Jane Patel na platformie Medium. "To było surrealistyczne. To był koszmar" – dodaje.

Zgodnie z wyjaśnieniami Mety nowe narzędzie opiera się na obecnych środkach ochronnych, w których ręce awatara znikają, jeśli naruszył on czyjąś przestrzeń osobistą. Personal Boundary zostało również urozmaicone o dodatkową opcję "Bezpiecznej Strefy", dzięki której ludzie mogą aktywować bańkę bezpieczeństwa wokół swojego awatara, jeśli czują się zagrożeni.

"Wierzymy, że Personal Boundary jest doskonałym przykładem tego, jak VR może pomóc ludziom w wygodnej interakcji. To ważny krok, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Będziemy nadal testować i badać nowe sposoby, aby pomóc ludziom czuć się komfortowo w VR" – wyjaśnił wiceprezes Horizon Vivek Sharma.

Wierzymy, że Personal Boundary jest doskonałym przykładem tego, jak VR może pomóc ludziom w wygodnej interakcji. To ważny krok, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Będziemy nadal testować i badać nowe sposoby, aby pomóc ludziom czuć się komfortowo w VR.

Vivek SharmaVivek SharmaWiceprezes Horizon

Sharma dodał również, że z czasem firma będzie wprowadzać ulepszenia do platformy, bazując na doświadczeniach użytkowników. "W przyszłości zbadamy możliwość dodania nowych elementów sterujących i zmian w interfejsie użytkownika, takich jak możliwość dostosowania rozmiaru osobistej granicy" – powiedział wiceprezes Horizona.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (171)