Mężczyzna pozywa policję. Zawiodła AI i rozpoznawanie twarzy

Mężczyzna pozywa policję. Zawiodła AI i rozpoznawanie twarzy

To trzeci taki przypadek w USA [fot. Pixabay]
To trzeci taki przypadek w USA [fot. Pixabay]
Karolina Modzelewska
30.12.2020 12:34

Nijeer Parks pozywa policję w związku z bezprawnym aresztowaniem. Funkcjonariusze zatrzymali go, bo został błędnie zidentyfikowany przez system rozpoznawania twarzy. Uznano go za sklepowego złodzieja. Z tego powodu spędził 10 dni w więzieniu. To trzeci taki przypadek w USA. Każdy z nich dotyczył czarnoskórego mężczyzny.

Mężczyzna z New Jersey pozywa miasto Woodbridge i jego policję po tym, jak został bezprawnie aresztowany w wyniku nieprawidłowego rozpoznania twarzy przez sztuczną inteligencję. Nijeer Parks w 2019 roku spędził 10 dni w więzieniu, przy czym przez tydzień przebywał w izolatce. Oskarżono go m.in. o kradzież w sklepie i posiadanie narkotyków.

Kradzież w sklepie i ucieczka z miejsca zdarzenia

Po wezwaniu funkcjonariuszy do Hampton Inn w Woodbridge domniemany złodziej sklepowy okazał prawo jazdy z Tennessee, które, jak ustalili policjanci, było fałszywe. Kiedy próbowali go aresztować (po znalezieniu w jego kieszeni czegoś, co wyglądało na torebkę z marihuaną), mężczyzna uciekł wypożyczonym samochodem. Jeden z policjantów powiedział, że musiał uciekać z drogi, bo inaczej zostałby potrącony przez podejrzanego. Agencje stanowe, które mają dostęp do systemów rozpoznawania twarzy, przeanalizowały zdjęcie z prawa jazdy i dopasowały je do zdjęcia w dowodzie tożsamości Parksa.

Mężczyzna zeznał, że nigdy nawet nie prowadził samochodu ani nie był w Woodbridge. Był również w stanie udowodnić, że wysyłał pieniądze do apteki oddalonej o ponad 50 km w czasie zdarzenia. Sąd nie przyjął jego tłumaczeń. Na nic zdało się wydanie ponad 5000 dolarów na obrońcę. Parks został skazany za posiadanie narkotyków. Groził mu także większy wymiar kary ze względu na kradzież. On sam jednak twierdzi, że jest niewinny i złożył pozew w związku z bezprawnym aresztowaniem, uwięzieniem i naruszeniem jego praw obywatelskich.

Kolejne błędy systemu w USA

To trzeci znany przypadek błędnego rozpoznania twarzy, który doprowadził do bezprawnego aresztowania w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy aresztowani byli czarnoskórymi mężczyznami. W oświadczeniu przesłanym portalowi Engadget prokurator Nathan Freed Wessler podkreślił, że organy ścigania powinny zaprzestać używania technologii rozpoznawania twarzy, która w "nieproporcjonalny sposób szkodzi czarnej społeczności". W podobny sposób wypowiada się wielu innych ekspertów, w tym prokurator generalny New Jersey, Gurbir Grewal.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)