Microsoft Edge przyspieszy. Nowa testowa wersja deklasuje Chrome'a w benchmarku

Microsoft zapowiada lepszą wydajność Edge'a, fot. Oskar Ziomek
Microsoft zapowiada lepszą wydajność Edge'a, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

14.02.2020 12:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft Edge będzie zdecydowanie bardziej wydajny. Twórcy zapowiedzieli optymalizację, dzięki której przeglądarka ma być do 13 procent szybsza w teście Speedometer 2.0 w porównaniu do Edge'a 79. Nowa wersja zostanie udostępniona w marcu, a chodzi dokładnie o kompilację 81.0.389.0 (i kolejne) dla 64-bitowego Windowsa 10.

Microsoft tłumaczy, że testy zoptymalizowanego Edge'a (i porównanie do wersji 79) przeprowadzono na tym samym komputerze Microsoft Surface Pro 5 z procesorem Intel Core i5-8250U. Mediana z 10 wykonanych z rzędu testów to w przypadku starszego Edge'a niecałe 85 punktów, zaś w przypadku nadchodzącego Edge'a – około 96 punktów. Mowa o benchmarku Speedometer 2.0, który koncentruje się na badaniu wydajności przeglądarek między innymi pod kątem DOM i obsługi JavaScript. Jego wyniki uwzględnialiśmy również w naszym teście przeglądarek w ubiegłym roku.

Przeglądarki stale przyspieszają. W ubiegłym roku najlepszy rezultat uzyskał Chrome 75 z wynikiem niecałych 75 pkt.
Przeglądarki stale przyspieszają. W ubiegłym roku najlepszy rezultat uzyskał Chrome 75 z wynikiem niecałych 75 pkt.

Analizując wyniki warto mieć na uwadze, że żaden benchmark w 100 proc. nie odwzorowuje realnego korzystania z przeglądarki, a rezultaty bywają różne w zależności od konkretnego sprzętu. Choć wynik 96 punktów w teście Speedometer 2.0 wydaje się dobry, ciężko jednoznacznie odnieść go do innych przeglądarek, nie dysponując identyczną konfiguracją sprzętową.

W ramach szybkiego testu sprawdziłem więc Edge'a Dev 81.0.416.3 i Google Chrome Beta 81.0.4044.17 w przytaczanym teście Speedometer 2.0. W tym przypadku procesor to Intel Core i7-8559U. Efekt? 122 punkty Edge'a to wynik znacznie lepszy od rezultatu Chrome'a, który uzyskał 110 punktów (wydanie Dev Chrome'a w kilku próbach z rzędu osiągało wyniki poniżej 100 pkt).

Wynik nowego, testowego Edge'a w teście Speedometer 2.0.
Wynik nowego, testowego Edge'a w teście Speedometer 2.0.

Dla porównania ten sam test bieżących stabilnych wersji obydwu przeglądarek. Chrome również uzyskuje 110 punktów, natomiast Edge tylko 108. Widać więc, że deklaracje Microsoftu dotyczące dodatkowej optymalizacji (przynajmniej pod kątem opisywanego testu) rzeczywiście przynoszą oczekiwane efekty. Ostateczną ocenę będziemy mogli jednak wystawić dopiero w przyszłym miesiącu, kiedy opisywane zmiany trafią do stabilnych wydań. Wówczas przetestujemy je szerzej i porównamy do możliwości konkurencyjnych programów.

Przeglądarkę Microsoft Edge można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)