Microsoft kończy z MOLP. Od 2022 r. licencje będą dostępne przez CSP

Microsoft kończy z MOLP. Od 2022 r. licencje będą dostępne przez CSP

Panel logowania Microsoftu
Panel logowania Microsoftu
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
05.08.2021 11:27

Microsoft zamyka program licencjonowania MOLP, który służy małym i średnim przedsiębiorcom do korzystnego pozyskiwania grupowych licencji na oprogramowanie. Od stycznia 2022 roku konieczny będzie w tym celu kontakt z partnerami w programie CSP.

Microsoft Open License Program, w skrócie MOLP, przestanie być dostępny od stycznia 2022 roku. Microsoft postanowił zakończyć jego działanie po 20 latach i tym samym zmusić przedsiębiorców do pozyskiwania oprogramowania nieco inną drogą - zwraca uwagę w informacji prasowej firma Pretor.

MOLP pozwala firmom zdobywać licencje na korzystnych zasadach, dzięki czemu mali i średni przedsiębiorcy mogą swobodnie wybierać oprogramowanie dla swoich pracowników. Często wybieranym dodatkiem jest natomiast pakiet zapewniający m.in. mobilność licencji, opcję aktualizacji oprogramowania do nowszych wersji i wsparcie techniczne.

Od stycznia 2022 roku MOLP nie będzie działać, ale do końca bieżącego roku przedsiębiorcy wciąż mogą kupować i przedłużać licencje bez obaw, że dostęp do oprogramowania zostanie potem odcięty. Warto jednak wiedzieć, że od przyszłego roku zakupy będzie trzeba realizować pośrednictwem partnerów Microsoftu zajmujących się wdrożeniami, tzw. Cloud Solution Providers, w skrócie CSP.

"Choć na pierwszy rzut oka zmiany spowodowane wycofaniem programu MOLP mogą się wydawać wręcz drastyczne, to tak naprawdę wszyscy szybko się przekonają, że znacznie ułatwiają cały proces nabycia licencji na konkretne usługi" - komentuje Elżbieta Radowska, dyrektor Działu Sprzedaży firmy Pretor, jednego z partnerów CSP. Dodaje też, że partnerzy Microsoftu na co dzień zajmują się doborem oprogramowania, więc korzystając z CSP klienci w praktyce "powierzają dobór rozwiązań specjalistom".

Współpracując z CSP, przedsiębiorcy będą mogli kupować dożywotnie licencje na oprogramowanie, jednak nie skorzystają z pakietu Software Assurance. Będzie on dostępny dopiero w ramach innych programów: Microsoft Open Value oraz Microsoft Open Value Subscription.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)