Microsoft odchodzi od MS Points na rzecz prawdziwych walut

Microsoft odchodzi od MS Points na rzecz prawdziwych walut

08.10.2012 15:38, aktualizacja: 08.10.2012 15:50

W styczniu informowaliśmy, że Microsoft może skończyć z Microsoft Points — walutą dobrze znaną osobom kupującym gry z Xbox Live Arcade czy mającym dostęp do Zune Marketplace. Waluta budziła pewne kontrowersje, gdyż kupować ją można tylko w paczkach po kilkaset (400, 800, 1200…) i często się zdarzało, że po zakupach zostały na koncie pieniądze, których już odzyskać się nie da… no chyba, że dokupimy kolejną porcję i jakimś cudem wszystko równo wydamy. Za grę kosztującą 800 Microsoft Points w świecie prawdziwych walut płacimy 10 dolarów, chyba że uda się kupić punkty taniej na jakiejś szemranej aukcji internetowej. Oczywiście tu łatwo trafić na przekręt.

Obraz

Rozbudowa multimedialnego ekosystemu Microsoftu (przygotowanie Xbox Music, multimedia na konsolach, aplikacje na Windows Phone, tablety z Windows 8…) spowoduje, że punkty zwyczajnie stracą sens. O ile kiedy mamy do czynienia z kupowaniem gier, jakoś można przełknąć doładowywanie konta i fakt, że coś na nim potem zostaje, o tyle w przypadku kupowania utworów muzycznych, drobnych programów na telefon czy dostępu do seriali taki system nie ma w ogóle sensu — żeby kupić piosenkę za 99 centów trzeba kupić najmniejszy pakiet punktów za 5 dolarów. Problemem jest też przelicznik. W Stanach Zjednoczonych jest w miarę prosty, choć zmusza do wysilenia się przy liczeniu — 1 dolar to 80 punktów, ale nie w każdym stanie, gdyż niekiedy trzeba doliczyć podatek. Poza USA jest jeszcze gorzej…

Dlatego też przejście na „normalną” walutę wraz z wejściem Windowsa 8 i nowych usług na rynek jest wskazane i korzystne dla użytkowników — będzie wiadomo ile dana rzecz kosztuje na danym terenie i będzie można ją nabyć bez potrzeby doładowywania konta, którego saldo jest podane w walucie oderwanej od rzeczywistości. Od momentu kupienia Microsoft Points chyba i tak mało kto pamięta jaka kwota została zdjęta z karty kredytowej. Kopia Windows 8, która została udostępniona niektórym testerom, umożliwia już płacenie za materiały z Xbox Video (zrzut ekranu dostarczył The Verge) kartą kredytową w zwyczajnej walucie. Microsoft Points są jedynie alternatywą i zapewne jeszcze długo zostaną w obiegu, ale domyślnie będziemy płacić z dolarach czy walucie regionalnej. Prawdopodobnie możliwość kupowania gier za „prawdziwe pieniądze” znajdzie się także w zaplanowanej na koniec października aktualizacji dla konsoli Xbox 360.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)