Microsoft Office ulubionym celem hakerów. Dotyczy go 70 procent wszystkich ataków

Microsoft Office ulubionym celem hakerów. Dotyczy go 70 procent wszystkich ataków

Według Kaspersky Lab aż 70 proc. wszystkich ataków jest wycelowanych w Office'a (depositphotos)
Według Kaspersky Lab aż 70 proc. wszystkich ataków jest wycelowanych w Office'a (depositphotos)
Oskar Ziomek
16.04.2019 10:41

Luki bezpieczeństwa w pakiecie Microsoft Office to najchętniej wybierane cele atakujących, a przynajmniej tak wynika z analizy firmy Kaspersky Lab. Producent oprogramowania antywirusowego zwraca uwagę, że aż 70 proc. ataków wykrywanych przez jego zabezpieczenia w czwartym kwartale 2018 roku dotyczyło właśnie Office'a.

Takie dane pojawiły się w jednej z prezentacji podczas kilku dni konferencji w ramach Security Analyst Summit, a na szczegóły zwraca uwagę serwis ZDNet. Jak wynika z przedstawionych informacji, jeszcze w czwartym kwartale 2016 roku najwięcej ataków było wycelowanych w przeglądarki i Androida, co łącznie stanowiło 64 proc. ataków, zaś Office bywał zagrożony tylko w 16 proc. przypadków.

Cele atakujących pod koniec 2016 i 2018 roku ze względu na liczbę zaatakowanych użytkowników, źródło: Kaspersky Lab, ZDNet.
Cele atakujących pod koniec 2016 i 2018 roku ze względu na liczbę zaatakowanych użytkowników, źródło: Kaspersky Lab, ZDNet.

Dwa lata wystarczyły, aby sytuacja znacznie się zmieniła. Pod koniec 2018 roku ataki wycelowane w przeglądarki i Androida to łącznie tylko 26 proc. Wspomniany pakiet biurowy jest natomiast celem aż w 70 proc. przypadków, czyli ponad 4 razy częściej, niż dwa lata wcześniej.

Głównym problemem są komponenty

Jak informuje ZDNet, Kaspersky Lab zwraca uwagę, że głównym problemem są powiązane z Officem komponenty, a nie kod samego pakietu. Jako przykład podawany jest edytor równań, który okazuje się być najczęściej atakowanym elementem Office'a. Dla atakujących jest atrakcyjny przede wszystkim od strony technicznej – wykorzystanie luk nie wymaga zaawansowanych umiejętności.

To dlatego luki w edytorze równań CVE-2017-11882 i CVE-2018-0802 są obecnie najczęściej wykorzystywanymi błędami w pakiecie MS Office – tłumaczą badacze. Mówiąc najprościej, są one niezawodne i działają w każdej wersji Worda wydanej w ciągu ostatnich 17 lat.

Badacze zwracają także uwagę, że luki w pakiecie Office można wykorzystać między innymi z pomocą zainfekowanych dokumentów. Spreparowane pliki mogą trafiać do użytkowników na wiele sposobów, choćby w ramach typowego phishingu. Aby nie paść ofiarą podobnego ataku warto zorientować się jak rozpoznać wiadomości, których nadawcami najprawdopodobniej są oszuści.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)