Microsoft przedstawia własną wersję Debiana (to wcale nie musi być Debian)

Microsoft przedstawia własną wersję Debiana (to wcale nie musi być Debian)

10.03.2016 09:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wystarczy dziś odwiedzić repozytorium o niepozornej nazwieSONiC, by pobrać coś, co w praktyce jest pierwszym Linuksem wydanymprzez Microsoft. Tak, firma z Redmond wreszcie to zrobiła. Pozapowiedzi wydania SQL Servera na Linuksa, po przystąpieniu doFundacji Eclipse, wydaje własną linuksową dystrybucję, bazującąna Debianie. Co na to Steve Ballmer, raptem 15 lat temu krzyczący,że Linux jest rakiem – nie wiadomo.

Software for Open Networking in the Cloud: takie jest oficjalnerozwinięcie skrótu SONiC. Dystrybucja przeznaczona dla routerów iswitchy – i oficjalnie wcale nie jest dystrybucją. Microsoftwyjaśnia, że to jedynie kolekcja komponentów oprogramowaniasieciowego niezbędnych do uruchomienia w pełni funkcjonalnegourządzenia L3, które działają niezależnie od którejkolwiekkonkretnej dystrybucji linuksowej.Tak się po prostu składa, że dziś SONiC działa na Debianie iwymaga linuksowego kernela w wersji przynajmniej 3.16.

Obraz

Niektórzy Czytelnicy pewniepamiętają, że to nie pierwszy tego typu projekt Microsoftu –jesienią zeszłego roku firma z Redmond pokazała system Azure CloudSwitch (ACS), który działał na przeróżnym sprzęciewykorzystywanym do chmur prywatnych. ACS pozwala na kontrolowanie izarządzanie sprzętem sieciowym, bazując na zaimplementowanym w nimujednoliconym microsoftowym interfejsie programowania SwitchAbstraction Interface, będącym częścią facebookowego standarduOpen Compute Project. Teraz SONiC, traktowany jako siostrzany projektdla ACS, ma pozwolić organizacjom na skrojenie infrastrukturysieciowej do swoich potrzeb – oczywiście w zgodzie z rozwiązaniamii standardami Microsoftu.

Dyrektor techniczny MicrosoftAzure Mark Russinovich określił więc dystrybucję, która nie jestdystrybucją, jako platformę, która pozwoli dostawcom chmur nawykorzystanie innowacji sprzętowych, jednocześnie dając im otwartyframework na którycm mogą budować swoje własne aplikacje dlasieciowych switchy.

Zainteresowani mogą odwiedzićteraz stronę projektu naGitHubie i sami się przekonać, z czym mamy tu do czynienia.Warto podkreślić, że projekt został przedstawiony jako rozwijanyprzez społeczność – i oficjalnie wspierany przez Microsoft,który chce, by SONiC był istotny, niezawodny i stabilny. Firma zRedmond używa go bowiem w swojej własnej sieci.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)