Microsoft Timeline i nowe Sets: Windows z kartami w aplikacjach UWP

Microsoft Timeline i nowe Sets: Windows z kartami w aplikacjach UWP
29.11.2017 10:50
Microsoft Timeline i nowe Sets: Windows z kartami w aplikacjach UWP

Do użytkowników programu Insider Windowsa 10 trafiają dwie nowe funkcje, z których szczególnie interesująca jest ta, którą wstępnie nazwano Microsoft Sets. Przynosi ona obsługę kart w aplikacjach UWP, dzięki czemu w ramach jednego okna obsługiwać można jednocześnie na przykład kilka dokumentów Office'a, podobnie jak stron w przeglądarce internetowej. Czy jest to zwiastun długo wyczekiwanej obsługi kart w każdym miejscu systemu, w tym w Eksploratorze?

Choć na razie brak jest oficjalnej informacji na ten temat, można przypuszczać, że tak. O implementacji obsługi kart podczas przeglądania plików spekulowało się bowiem już wcześniej. Od dziś karty trafiają na początek tylko do aplikacji UWP. W ramach jednego setu (zestawu) kart, użytkownik może wybrać dowolne programy i konkretne dokumenty. Windows je zapamięta, by dało się je przywrócić później po zamknięciu komputera, a nawet na innym sprzęcie, o ile zalogujemy się na swoje konto. Możliwości zaprezentowane zostały w krótkim filmie:

Sets in Windows 10

Implementacja obsługi kart to krok, który pozwoli zaprowadzić w komputerze nieco więcej porządku. Pracując nad większymi projektami, często zdarza się, że konieczne jest przełączanie się pomiędzy kilkoma źródłami i dokumentami. Umieszczenie wszystkich plików związanych z danym projektem w ramach jednego zestawu kart pozwoli więc łatwiej się pomiędzy nimi poruszać, nieco na kształt wirtualnych pulpitów.

Microsoft Sets ma trafić do insiderów w przeciągu najbliższych tygodni. Będzie jedną z pierwszych funkcji w całości testowanych według podejścia, w którym Microsoft udostępniać będzie nowości stopniowo, z czasem wybierając coraz większą grupę odbiorców. Ma to pomóc zapanować nad informacjami zwrotnymi, a ostatecznie umożliwić dodanie nowej funkcjonalności do Windowsa w momencie, gdy będzie ona już gotowa, a niekoniecznie dopiero wraz z nowym, dużym wydaniem.

Microsoft Timeline

Równolegle do testerów Windowsa trafia także Microsoft Timeline, funkcja pozwalająca cofnąć się w czasie i odtworzyć stan komputera sprzed kilku godzin czy dni.

350207194685794241

Jest to swego rodzaju rozszerzenie dotychczasowego przywracania systemu, które (przynajmniej według dotychczasowych informacji) ma działać wyłącznie w oparciu o Cortanę, a więc w konsekwencji nie być dostępne na przykład w Polsce. Według pierwotnego planu Timeline miało trafić do Windowsa 10 wraz z aktualizacją Fall Creators Update, jednak ostatecznie opóźnienie okazało się zbyt duże. Funkcja została zaprezentowana po raz pierwszy jeszcze podczas tegorocznej konferencji Build.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)