Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Niech żyje IRC

IRC (Internet Relay Chat) istnieje od 1998r, technologie tą stworzył na przełomie trzech - czterech miesięcy Jarkko Oikarinen, stażysta w Uniwersytecie w Oulu (Finlandia). Choć nadal jest to dosyć popularną metodą komunikacji to IRC odczuł drastyczny spadek użytkowników.

Początki IRC

Początkowo IRC używany był przez OuluBox, po pewnym czacie pracujący nad aktualizacją pomyślał aby użytkownik przyłączający się do rozmowy nie musiał się logować. Wtedy też udostępniono IRC dla internautów, służył do komunikacji nieokreślonej liczbie osób na całym świecie. Jeżeli ktoś miał problem to zawsze znalazł się kanał który rozwiązał jego problem.

Niestety wraz z utworzeniem mediów społecznościowych (gg, nk, facebook) IRC stał się mniej popularnym sposobem porozumiewania się.

Strata 60% użytkowników od 2003 roku

Oikarinen uważa za spadek popularności komercjalizacje w internecie. IRC ma swój charakter i nie pasuje do projektu dzisiejszych mediów społecznościowych i dlatego każdy zaczął tworzyć swój indywidualny styl.

Christian Lederer zwany również jako phrozen77 twierdzi że do spadku popularności IRC przyczyniły się następujące problemy:

    1. Długotrwałe ataki DDoS na początku 2000r uznaje on za główną przyczynę spadku użytkowników.
    2. Piractwo komputerowe, wraz z rozprzestrzenianiem się warezów. Użytkownicy znaleźli prostsze metody pozyskiwania nielegalnych plików co przyczyniło się do mniejszego zapotrzebowania na pomoc ludzi z kanałów IRC.
    3. Social networking, czyli serwisy społecznościowe typu facebook, nasza-klasa czy twitter ułatwiły łatwiejszą komunikacje użytkowników.

Spadek popularności IRC to skomplikowane zagadnienie bez prostych odpowiedzi.

Co z tym IRC?

Oikarinen twierdzi że powiązanie IRC z multimediami, światem 3D jest drogą naprzód. Nie jest on już zaangażowany w IRC i zależy to od następnej osoby.

"To nie wymaga dużego zespołu do wykonania postępów. Tylko jeden człowiek może zrobić wielką różnice" mówi Oikarinen.

Nie ma co się martwić o upadek IRC w najbliższym czasie, nie mamy też się co martwić o przyszłą technologie.

Jeżeli ktoś chce sobie przeczytać śmieszne dyskusje użytkowników na kanałach IRC to odsyłam tutaj

oprogramowanie internet serwery

Komentarze

0 nowych
TestamenT   13 #1 01.05.2012 17:46

Ja się nie dziwie że IRC stracił na znaczeniu ale mimo to wciąż używam.
I sam pamiętam jak zdarzyło mi się coś pobierać przez IRC.

Zapewne IRC nadal będzie istniał ale i tak przyszłość upatruje w niczym innym jak XMPP (Jabber)

invader92   6 #2 01.05.2012 20:28

TestamenT #1
Oj, jakbym chciał, żeby właśnie tak było. Niestety, u nas ludzie za bardzo są przywiązaniu do gadu-gadu, żeby przenieść się na coś bardzniej uniwersalnego. Oczywiście, nie życzę upadku IRC, przeciwnie nawet.

  #3 04.05.2012 20:36

A weź spróbuj dołączyć do jakiegoś kanału IRC, zobaczysz jak CIę przywitają te same osoby, które narzekają że IRC wymiera.

Verard   3 #4 07.05.2012 08:25

W grze przeglądarkowej, w którą gram, IRC to podstawa ;)

kamil_w   11 #5 07.05.2012 11:48

Hmmm... jakiś czas temu instalowałem na swoim smartfonie czystego Androida. Gdy przyszedł czas na instalację komunikatorów wstrzymałem się przed wciśnięciem przycisku "Zainstaluj". Zacząłem się zastanawiać nad tym, kiedy po raz ostatni skorzystałem z protokołu gg i okazało się, że skorzystałem z niego przeszło 6 miesięcy temu. Jeśli już muszę się z kimś skontaktować za pomocą komunikatora, to robię to poprzez jabbera (facebook, gtalk, dobreprogramy.im).

kamil_w   11 #6 07.05.2012 11:51

Powyższy komentarz odnosi się do wypowiedzi użytkownika TestamenT i traktuje o tym, że jego wizja przyszłości komunikatorów nie jest odległa, bo zaczyna ona być już teraźniejszością.

Co do IRC'a, to czasem wchodzę, ale poziom kultury na kanałach Irc'owych jest podobny do tego, który ogarnął system komentarzy na Onecie, czyli dno.

Murphy   3 #7 30.08.2013 10:59

Przez to że większość rzeczy obecnie robi się pod przeglądarkę to komunikatory jak IRC upadną. Podobnie teraz jest z NNTP, który kiedyś wykorzystywano do obsługi grup dyskusyjnych. Teraz większość for internetowych to tylko przeglądarka. A szkoda, bo tamte programy dawały więcej niż obecne "widzimisię" twórców danego portalu.