Mobilny Chrome z tłumaczeniem fragmentów tekstu i zapisywaniem stron

Strona głównaMobilny Chrome z tłumaczeniem fragmentów tekstu i zapisywaniem stron
07.10.2015 11:00
Mobilny Chrome z tłumaczeniem fragmentów tekstu i zapisywaniem stron
Redakcja
Redakcja

Google Chrome jest obecnie najczęściej wybieraną przeglądarką, coraz więcej użytkowników korzysta także z jej wersji mobilnej. Producent szykuje nam spore zmiany, które już teraz można przetestować w wydaniach testowych. Niestety wiele wskazuje na to, że nie będą one dostępne dla każdego, posiadacze starszych wersji Androida będą musieli obejść się smakiem.

Firma Google udostępnia kilka wersji swojej przeglądarki. Zwykli użytkownicy powinni korzystać z edycji stabilnej, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby obok zainstalować wersję beta lub deweloperską, a następnie wypróbować nowości w nich dostępne. W mobilnej wersji Chrome Dev o numerze 47 pojawiły się dwie interesujące nowości. Pierwsza z nich to tłumaczenie na żądanie. Wystarczy zaznaczyć fragment tekstu na stronie internetowej, a następnie z wyświetlonego okienka wybrać opcję tłumaczenia. W efekcie przeglądarka wyświetli dodatkowe okno z tłumaczeniem i możliwością wyboru języka.

Strony zapisane w trybie offline
Strony zapisane w trybie offline

Co prawda Chrome od dawna oferuje opcję tłumaczenia stron przy pomocy Tłumacza Google, ale dotyczy to nie fragmentów, lecz całych witryn. W nowej wersji opcja jest znacznie bardziej elastyczna, choć niestety jak na razie korzystać z niej mogą jedynie posiadacze najnowszego Androida 6.0 Marshmallow. Nie wiadomo, czy takie tłumaczenie trafi w wersji stabilnej także na starsze odsłony systemu. Sytuacja z kolejną nowością wygląda podobnie, choć tutaj musimy sami zmodyfikować niektóre ustawienia. Wspomniana wersja deweloperska oferuje funkcję zapisywania stron do odczytu w trybie offline, najpierw należy jednak przejść do ustawień zaawansowanych znajdujących się pod adresem chrome://flags i przełączyć opcję „Włącz strony offline”, a także „Włącz rozszerzone zakładki”.

Po ponownym uruchomieniu przeglądarki i odwiedzeniu dowolnej strony zobaczymy nową opcję – przeglądarka zapyta nas o to, czy chcemy zapisać witrynę, aby mieć do niej dostęp w trybie offline. Listę zapisanych witryn znajdziemy w menu, gdzie pojawia się nowa pozycja „Zapisane strony”. Z poziomu tych ustawień możemy edytować zapisane strony, dowiedzieć się ile miejsca zajmują na naszym urządzeniu, a także je usuwać. Jeżeli nagle zostaniemy bez dostępu do Internetu i spróbujemy je odwiedzić, przeglądarka wczyta zapisaną zawartość i poinformuje nas o tym stosownym komunikatem. Z tej opcji możemy skorzystać także na starszych wersjach Androida.

Tłumaczenie fragmentu tekstu. Źródło: Android Police
Tłumaczenie fragmentu tekstu. Źródło: Android Police

Nie wszystkie nowości przygotowywane przez Google są niesamowicie odkrywcze: z funkcji zapisywania witryn i ich przeglądania w trybie offline od dawna mogli korzystać użytkownicy np. Opery. Mimo wszystko zmiany cieszą i mamy nadzieję, że obie z nich trafią do wydania stabilnego – obok kompresji witryn to dodatkowe ułatwienie dla osób, które mają ograniczony dostęp do Internetu. Chrome natomiast odgrywa w kolejnych wersjach mobilnego systemu coraz ważniejszą rolę, o tym przekonacie się jednak z naszego artykułu poświęconego Androidowi 6.0 Marshmallow.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)