mObywatel: smartfon jeszcze nie zastąpi dokumentów, ale jest blisko

mObywatel: smartfon jeszcze nie zastąpi dokumentów, ale jest blisko30.10.2017 13:13
mObywatel: smartfon jeszcze nie zastąpi dokumentów, ale jest blisko

Smartfon jest na dobrej drodze do tego, by zastąpić nam cały portfel, razem z dokumentami. Płatności mobilne już nikogo nie dziwią, a od dziś można na smartfonie przechowywać także kopię dowodu osobistego czy prawa jazdy, z pomocą aplikacji mObywatel.

Aplikacja już na wstępie informuje jednak, że nie zastąpi dokumentów. Nie jest dowodem osobistym i nie można jej używać zamiast plastikowego dokumentu. Państwo jest jednak gwarantem wiarygodności danych, gdyż udostępnia je osobie zweryfikowanej przez państwowe mechanizmy, podaje je z państwowych rejestrów do własnej, państwowej aplikacji. Za przetwarzanie danych odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji, a na urządzeniu całość jest zabezpieczona hasłem użytkownika.

mObywatel umożliwia wygodny wgląd do danych użytkownika z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. Dane są oczywiście zaszyfrowane i zabezpieczone. Aplikacja pozwala pobrać własne dane albo otrzymać dane innego użytkownika. Aplikacja przyda się w takich sytuacjach, jak stłuczka, wynajem mieszkania czy inne umowy w stosunkach prywatnych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aplikacji nie można jednak użyć w stosunkach z administracją publiczną, więc w razie kontroli drogowej czy wizyty w urzędzie trzeba mieć ze sobą fizyczny dokument. Z aplikacją nie możemy też przekraczać granic państw Unii Europejskiej i strefy Schengen. Posiadanie aplikacji na smartfonie nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania zapisów prawnych, które jasno mówią, kiedy niezbędny jest dokument. Co najważniejsze, by korzystać z aplikacji mObywatel trzeba mieć ważny dowód osobisty i aktywny Profil Zaufany.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

mObywatel nie pozwala jeszcze zastąpić dokumentów, ale jest na dobrej drodze do tego. W aplikacji, dostępnej na razie w wersji testowej, zobaczymy kilka pozycji „na przyszłość”. Będzie można w niej przechowywać także Prawo Jazdy, Dowód Osobisty, legitymację studencką bądź kartę miejską i Kartę Dużej Rodziny. Będą one stopniowo wprowadzane według harmonogramu. Przydałoby się jeszcze miejsce na dowód rejestracyjny samochodu i można zostawić portfel w domu.

350206112219883457

Aplikacja mObywatel jest dostępna dla Androida w naszej bazie, dla iOS-a jest już w drodze. Pamiętajcie, że by z niej korzystać, potrzebny jest Profil Zaufany.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)