Morawiecki ostrzega przed "nierzetelnymi dostawcami" sieci 5G

fot. Getty Images
fot. Getty Images

17.07.2020 15:11

Mateusz Morawiecki, premier Polski, zaapelował ostatnio do wszystkich państw europejskich o rozwagę w temacie 5G. The Daily Telegraph opublikował właśnie felieton Morawieckiego, w którym polityk twierdzi, że cała Europa musi podjąć kroki takie, jakich dokonał amerykański rząd.

Premier Rzeczypospolitej Polskiej zaznacza, że nowe technologie są kluczowe i będą miały ogromne znaczenie w odbudowaniu gospodarki w czasach pandemii i po niej. Jak sugeruje Morawiecki, sieci 5G pomogą biznesom w uniknięciu bankructwa i będą stymulować wzrost gospodarczy. Zwraca ponadto szczególną uwagę, że należy wystrzegać się "nierzetelnych dostawców".

Idąc za przykładem USA

Kim są nierzetelni dostawcy? Żadna nazwa firmy nie pada. Jest za to wtrącanie o reżimach autorytarnych, choć ponownie bez wskazywania palcem. Trudno jednak nie domyślić się, że chodzi o Chiny, z którymi zatarg w kontekście 5G mają aktualnie Stany Zjednoczone. Przypomnijmy, Polska dwukrotnie podpisała z USA porozumienie w sprawie współpracy przy budowie sieci 5. generacji.

Morawiecki uważa, że trzeba dokładnie przyglądać się każdemu z dostawców i zaznacza, że ich dobór stanowi sprawę najwyższej wagi w bezpieczeństwie narodowym. Podkreśla też, aby nie zawierać umów z państwami nieszanującymi demokracji, transparentności, praw człowieka i praworządności, gdyż "w przeciwnym razie nasza kontrola nad [sieciami 5G] będzie iluzoryczna, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo źle zdefiniowana".

W chwili obecnej w Europie nie ma ujednoliconego planu działania związanego z wdrażaniem 5G. Polska podpisała wspólną deklarację ze Stanami Zjednoczonymi, ale niekoniecznie z tą linią muszą zgadzać się inne państwa. Morawiecki zwraca się do innych krajów europejskich o to, aby jasno określiły się w temacie wprowadzania sieci 5G.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)