Motorola pozostaje w cieniu Google

Motorola pozostaje w cieniu Google

Marcin Paterek
19.07.2013 14:38

Nie tylko Microsoft zawiódł inwestorów — podsumowujące kwartał Google także minęło się z oczekiwaniami. Minione trzy miesiące koncern zamknął z przychodem na poziomie 14,11 mld dolarów, z czego 3,23 mld to czysty zysk. Oznacza to, że w porównaniu do ubiegłego roku obroty firmy wzrosły o 19 proc., a nie spodziewane 20 procent. Niezadowolenie wzbudziła też dywidenda wynosząca 9,71 dol. od akcji, bo inwestorzy liczyli na dolara więcej. Na reakcję giełdy nie trzeba było długo czekać — w ciągu kilku godzin kurs firmy spadł z 924 do 910 dol., oddalając się od wymarzonej wizji przekroczenia progu 1000 dolarów.

Obraz

Mimo niemrawych nastrojów wśród akcjonariuszy, Larry Page nie omieszkał pochwalić się sukcesami firmy. Według najnowszych statystyk na całym świecie działa już ponad 900 mln urządzeń z Androidem, a każdego dnia pula ta powiększa się o kolejne 1,5 mln. Rozwija się też rynek aplikacji — w sumie pobrano ich już ponad 50 mld, a w ciągu sześciu miesięcy tego roku Google wypłaciło ich twórcom więcej pieniędzy, niż w trakcie całego 2012 r. Na brak zainteresowania nie narzeka też przeglądarka Chrome, która we wrześniu obchodzić będzie 5. urodziny — jak dotąd zgromadziła już 750 mln aktywnych użytkowników.

Rysą na wizerunku pozostaje natomiast Motorola, która wciąż nie może wybudzić się z letargu. Choć Google w kwietniu b.r. sprzedało zajmujący się telewizją kablową i internetem dział Home, redukując w ten sposób zatrudnienie o ponad 5 tys. osób i zwalniając dodatkowo ponad połowę pracowników działu Mobile (z 9982 ludzi tylko 4599 utrzymało posadę), firmie nie udało się wyjść na prostą. Motorola zamknęła kwartał z 342 mln dolarów straty — ponad 70 proc. więcej niż rok temu. Być może jej sytuacja poprawi się po wypuszczeniu na rynek słuchawek z serii Droid Ultra (chodzą plotki, że zobaczymy je już w najbliższy wtorek) oraz tajemniczego smartfona Moto X, którego wygląd ponoć będzie można modyfikować.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)