Mozilla zaktualizowała plan wydawniczy Firefoksa na 2010 rok

Mozilla zaktualizowała plan wydawniczy Firefoksa na 2010 rok

Redakcja
14.01.2010 14:18, aktualizacja: 14.01.2010 14:28

W tym roku Mozilla planuje wydanie trzech stabilnych wersji przeglądarki Firefox.

Do końca styczna ma zostać wydana wersja 3.6 przeglądarki. Jeśli wersja RC1 zostanie uznana za stabilną premiery możemy się spodziewać w ciągu najbliższego tygodnia, w przeciwnym wypadku zostanie wydana druga wersja RC a premiera zostanie odłożona na kolejny tydzień. Szerzej o nowościach w 3.6 pisaliśmy tydzień temu.

Kolejna stabilna wersja jest planowana pod koniec pierwszego kwartału tego roku. Będzie to Firefox, który dotychczas był oznaczony jako 3.7. Obecnie Mozilla oznaczyła go jako "3.7/3.6.2", co może oznaczać, że Mozilla rozważa wydanie wersji 3.7 jako wersji poprawkowej do linii 3.6. Wcześniej zapowiedzi mówiły o wydaniu wersji 3.7 w połowie roku. Od wydania finalnej wersji Firefoksa 3.6 program wydawniczy przewiduje cotygodniowe wydawanie wersji beta 3.7. W Firefoksie 3.7 pojawi się izolacja procesów wtyczek od przeglądarki, dzięki czemu poprawiona zostanie stabilność przeglądarki w przypadku awarii wtyczek takich jak choćby Flash. Ulepszony zostanie mechanizm aktualizacji, które będzie mniej inwazyjny niż dotychczas.

Interfejs przeglądarki ma znacząco przyspieszyć. W wersji 3.6 został domyślnie użyty silnik TraceMonkey do wyświetlania interfejsu, od wersji 3.7 interfejs będzie pracował w sposób asynchroniczny względem innych komponentów przeglądarki. Zoptymalizowany zostanie również proces uruchamiania się przeglądarki.

Po wydaniu Firefoksa 3.7 Mozilla planuje skupić się na rozwijaniu wersji 4.0. Ta wersja będzie posiadać odświeżony wygląd, znany już z projektów publikowanych co jakiś czas w Internecie. Ponadto w wersji 4.0 zintegrowane zostaną dodatki dotychczas rozwijane w Mozilla Labs: Weave oraz Jetpack. Weave jest rozszerzeniem pozwalającym na synchronizację haseł, zakładek, kart czy historii przeglądania pomiędzy wieloma komputerami oraz komórkami. Wczoraj została wydana wersja RC rozszerzenia Mozilla Weave. Jetpack jest nową platformą dla rozszerzeń Firefoksa, która pozwala w prosty sposób zbudować rozszerzenia dla przeglądarki. Jetpack pozwala na instalację oraz usuwanie rozszerzeń bez konieczności ponownego uruchamiania przeglądarki. Integracja platformy jest przedmiotem głośnej debaty, ponieważ pojawiły się obawy, że Jetpack docelowo może zastąpić starszą platformę, opartą o języku XUL. Firefox 4 ma pojawić się pod koniec roku.

Na chwilę obecną przedstawiony plan wydawniczy ma status szkicu. Daje jednak pogląd na kierunek w jakim będzie podążał rozwój najpopularniejszej w Polsce przeglądarki internetowej. W ciągu kilku dni użytkownicy Firefoksa 3.0.17 będą informowani o możliwości aktualizacji przeglądarki do wersji 3.5.7. Oznacza to początek końca wsparcia dla Firefoksa 3.0. W planach jest jeszcze wydanie wersji 3.0.18.

Zarówno stabilną wersję 3.5.7 jak i Firefox 3.6 w wersji RC 1 w wersji dla Windows, Linux oraz MacOS można pobrać z poziomu naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki stron WWW. Przypominamy, że wersja RC1 to oprogramowanie w wersji testowej, które może pracować niestabilnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)